За фино бельо или трикотаж от вълнена или копринена материя могат да се използват и някои природни перилни средства, които съдържат сапонини. Това са сложни органични съединения, които подобно на сапуна, се пенят. Те се съдържат в корените на някои растения, като чувен, сапунче, иглика, кестен и др. Приети вътрешно, сапонините са вредни за човешкия организъм, тъй като разрушават кръвните клетки. Разтворите им се употребяват за почистване на дрехи, като пянообразуватели за гасене на пожари и др.
Рецепта № 7. Приготвяне на сапонинов разтвор (панакена вода)
Корените на чувена, сапунчето или други подобни растения се накисват в малко вода, за да не се отделя дразнещ прах при надробяването им. След това се настръгват и се накисват в 10 пъти по-голямо количество гореща вода (100 г корени в 1 л вода) в продължение на 12 часа.
Корените се варят похлупени с капак около 1 час, след което получената червеникава отвара се отлива. Към остатъка се налива още веднъж същото количество вода, вари се и отново отделената течност се прибавя към първата. Получената обща течност се охлажда, прецежда се през платно или няколко пласта марля. След като се разреди с двойно количество вода, тя може да се използва за пране на замърсени с мазнини текстилни тъкани, за миене на коси и др.
Рецепта № 8. Пране на вълнени и копринени материи със сапонинов разтвор
За 1 кг вълнени или копринени дрехи е необходима отвара от 50 г съдържащи сапонин корени, които се обработват по начина, описан по-горе. Отварата се разрежда с толкова топла вода, че да се получи 10 - 12 л (една кофа) перилен разтвор с температура 35 - 40° C. При пране на бели материи е целесъобразно да се прибавят 2 супени лъжици амонячен разтвор. Дрехите се накисват за около 10 - 20 мин. Силно замърсените дрехи се изпират 2 пъти, като всеки път се употребява пресен сапонинов разтвор.
След изпирането дрехите се изплакват първоначално с хладка, а след това със студена вода.
При прането със сапонинови разтвори не е необходимо да се прибавя сапун или други перилни средства. Не е необходимо също така и да се омекотява водата.
Съдържащите сапонин отвари са безвредни дори за най-финните тъкани. Те са подходящи за пране на нетрайно обагрени изделия, като към перилния разтвор е добре да се прибавят 2-3 супени лъжици оцет.
Рецепта № 9. Пране на вълнени и копринени дрехи с отвара от зрял фасул
Един кг зрял фасул се вари в 5 л вода и получената отвара се прецежда през платно. Тя се използва за пране, след като изстине до около 40°С. Изпраните изделия се изплакват по познатия ни вече начин.
Рецепта № 10. Пране на вълнени и копринени изделия с извлек от синапово семе или синапово брашно
В семената на белия, черния и дивия синап се съдържа гликозидът синалбин, който може да се използва като перилно средство. Разтворът за пране от синапово семе се приготвя по следния начин. Измитите и почистени от примесите семена се подсушават и се стриват в дървен хаван на трици. За същата цел може да се употреби и готово синапено брашно (продава се в аптеките). 100 - 150 г синапени трици или брашно се заливат с 1 - 1,5 л гореща вода, разбъркват се и се оставят, докато течността се избистри напълно. Горният бистър слой се излива в съд с гореща вода, а остатъкът от стритото семе или от брашното се залива повторно с 1 л гореща вода, разбърква се и след избистрянето на течността горният й слой се отлива, прецеждаме и също се използва за пране. Получената по описания начин отвара се разрежда с толкова вода, че да се получи общо около 12 - 14 л (1 кофа) перилен разтвор. В зависимост от замърсяването им изделията от вълна или коприна се изпират един или два пъти, като за всяко пране се употребява прясно приготвен разтвор. Изплакват се по обикновения начин.
Рецепта № 11 Пране на вълнени тъкани с картофен сок
Два килограма обелени картофи се настъргват на ренде, изстискват се през марля и полученият сок се разрежда с толкова кипяща вода, че течността да стане хладка. Тя се разбива на пяна. Изпраните в нея тъкани се изцеждат внимателно. След това се изплакват 2 - 3 пъти с хладка вода, като при последното изплакване във водата се прибавя една супена лъжица оцет или 1 чаена лъжичка готварска сол.
С картофен сок могат да се перат всички видове вълнени тъкани, с изключение на тъканите с бял цвят, тъй като те пожълтяват при гладенето.