Когато не сте сигурни в трайността на багрилата, с които са обагрени завесите и пердетата, трябва да направите проба с отделни нишки от тях по начина, описан по-горе.
Преди прането замърсените изделия трябва да се прегледаг внимателно, да се изтърсят от натрупания прах и ако по тях има повредени места (разпрано или скъсано), да се поправят.
Преди същинското пране завесите се накисват 1-2 пъти в хладка вода, при което до голяма степен се отстраняват грубите замърсявания. След това се изпират в хладък перилен разтвор or настърган сапун или перилен препарат по начина, описан за пране на пъстроцветни тъкани. Простират се да съхнат по посока на основните нишки на материята, за да не се разтеглят. Гладят се още докато са влажни. Ако разполагате с рамка за изпъване, могат да се поставят върху нея, докато са още влажни.
Белите пердета от тюл, дантели, филе и др. трябва да се перат много внимателно. Най-добре е да се поставят в торба от тензух и да се перат в нея в средно силен разтвор от сапун или перилен препарат. При ръчно пране пердетата се перат, като се мачкат в торбата, както е потопена в перилната баня. След прането се изплакват най-напред с топла вода, а след това със студена вода. Могат да се перат и в перална машина.
Материите за завеси и пердета от химични влакна се перат по начина за пране на текстилни изделия от синтетични влакна.
Потъмнелите тюлени пердета се изпират по-добре, ако предварително се накиснат в топла посолена вода (1 супена лъжица сол в 1 л вода).