Тези петна съдържат природни багрила и са с различен цвят: червен, виолетов до синьочерен. Те са еднородни и проникват дълбоко в тъканите.
Рецепта № 70. Петна върху бели тъкани
Ако дрехата не може да се пере, тя се поставя върху подложка и петната се намокрят, като се потупват с тампон, напоен с 5% -ен амонячен разтвор, промиват се старателно с вода посредством гъба и се подсушават със суха кърпа или гюдерия. Тази операция се повтаря, докато върху подложката не се появяват цветни следи от петната.
Рецепта № 71. Петна върху бели вълнени тъкани
Първоначално петната се почистват по указанията в рецепта № 70, като вместо амонячен разтвор се употреби 5% -ен разтвор от амонячна сода и след това почистването продължава с 2% -ен амонячен разтвор. Накрая почистеното място се изплаква няколко пъти с вода.
Рецепта № 72. Петна върху цветна естествена коприна, ИЗкуствена коприна, найлон, капрон, перлон, полиестерна коприна и др.
Петната се намокрят с гутатор с 5% -ен разтвор от амонячна сода (амониев бикарбонат) и се промиват грижливо, като се потупват с гъба, напоена с топла вода. Това се повтаря до пълното им изчезване. Обработените места се подсушават със суха кърпа или гюдерия и се намокрят с по няколко капки топъл разтвор от серниста киселина (не сярна!) и веднага след това се промиват с вода.