При продължително въздействие на урина върху вълнени тъкани влакната им се сбиват, стават твърди и трошливи. Багрилата, с които са оцветени тъканите и по-специално копринените, се разрушават от урината.
Пресните петна от урина са жълти, а старите - кафяви.
Петната оm урина върху всякакъв вид бельо се отстраняват чрез обикновено пране.
Рецепта № 142. Почистване на петна от урина върху вълнени тъкани
Петната се разтриват продължително време с четка, потопена в топъл 5%-ен амонячен разтвор при често сменяне на подложката под тях. Това продължава, докато петната омекнат. След това те се промиват няколко пъти с вода и се намокрят с няколко капки 10% -ен разтвор на оцетна киселина. Почистените места отново се промиват с вода, подсушават се със суха кърпа и се сушат на слънце.
Рецепта № 143. Почистване на силно замърсени с урина изделия
Силно замърсените с урина текстилни изделия се изпират целите в 5 - 6 л топъл сапунен разтвор с прибавка на 2 - 3 г сода за пране (или 5 - 6 г сода бикарбонат) и 1 супена лъжица 3% -ен амонячен разтвор. След това изделието се изплаква няколко пъти с топла вода и се потапя в съд, съдържащ на 10л вода 30 - 40 капки мравчена киселина. Наново се изплаква с топла вода и се изсушава на проветриво място. Избелелите места се ретушират.
Рецепта № 144. Почистване на петна от урина върху всички видове бели и цветни тъкани
Върху бели тъкани петната се почистват с разтвор от 10г лимонена киселина в 100 г вода, а върху цветни тъкани - с разтвор от 10 г оцет в 50г вода. След като петната се намокрят с един от тези разтвори, те са оставят да престоят около 1 час и се изплакват с хладка вода.
Рецепта № 145. Почистване на петна от урина върху тъкани от изкуствена коприна
Най-добрият начин е тъканта да се изпере с топъл разтвор от чист сапун за пране и грижливо да се изплакне с вода. Поради намалената якост на тъканите от изкуствена коприна в мокро състояние при прането трябва да се избягва всякакво триене, извиване, мачкане или друго механично въздействие.