В устата на пушачите се образува тъмнокафява слюнка, която при попадане върху калъфки, чаршафи, кърпи и други изделия образува трайни петна. Тютюневи петна се образуват и при допир на влажен тютюн до различни видове тъкани.
Петната от тютюн са жълти до кафяви с ясно очертани контури и характерна тютюнева миризма.
Рецепта № 173. Почистване на петна от тютюн върху бели тъкани
Петната се намокрят с тампон, напоен със смес от 35 г 3% -ен разтвор от кислородна вода, 8 г 96% -ен чист спирт (или обезцветен спирт за горене) и 2 см3 10% -ен амонячен разтвор. Местата се изплакват няколко пъти с вода и се дообработват по общото правило.
• Петната от тютюн се намазват с яйчен жълтък, оставят се да престоят 5-10 мин. и се изтриват с тампон, напоен със спирт. Избърсват се с гъба, напоена с хладка вода. Ако останат следи от жълтъка, те се намокрят с няколко капки топъл глицерин, изпират се със сапун и накрая с вода, като се дообработват по общото правило.
• Пресни петна от тютюн се почистват с лек бензин, терпентин или друг разтворител. Местата след това се трият с гъба, напоена със затоплен на водна баня 96% -ен спирт, докато петната съвсем изчезнат.
Рецепта № 174. Почистване на петна от тютюн върху цветни тъкани
Петната върху всички видове цветни тъкани се изтриват най-напред със спирт, след това с тампон, напоен с 2-5% -ен амонячен разтвор, който веднага трябва да се измие с вода. Местата се подсушават със суха кърпа и се сушат на сянка. Ако останат следи, в зависимост от цветовете на тъканите те се обработват с 1-3% -ен разтвор от кислородна вода, измиват се с вода и се сушат.