Пресните петна от парфюми се познават по силната им миризма и по разлетите краища. Старите петна са по-твърди от материята, върху която са отложени, имат матов оттенък и при намокряне с топла вода загубват миризмата си.
Рецепта № 94. Почистване на петна от парфюми
Петната се накисват с тампон, напоен с лек бензин, при често сменяне на поставените под тях подложки. Това се повтаря, докато омекнат напълно. След това върху петната се втрива с пръст боров терпентин, а след няколко минути се капват още няколко капки от него. Веднага след това мястото се почиства 4-5 пъти с тампон, напоен с бензин, подсушава се с чиста кърпа или филтърна хартия и се посипва с талк. След като мястото изсъхне, талкът се изчетква и то се навлажнява с топъл глицерин, който се разтрива с пръст и след 5-10 мин. се измива с гореща вода.
Ако след това почистване все пак са останали следи с жълтеникав оттенък, те се намокрят с тампон, напоен с 1-3% -ен разтвор от кислородна вода. Избелването става на слънце или в затоплено помещение, след което почистеното място се изплаква с дестилирана или дъждовна вода и се изсушава.
Много старите петна от парфюмите често оставят върху тъканите и най-вече върху утежнената естествена коприна жълтеникави налепи, които не могат да се отстранят с кислородна вода. В такива случаи се прибягва до ретуширане.
Петната от парфюми могат да се почистят и като се натрият неколкократно с меко парче плат, напоено в топла смес от равни части 95% -ен спирт и глицерин. След това се промиват с гореща дестилирана вода и се подсушават през кърпа.