Петната от кафе са жълто-кафяви до кафяво-черни. Те се фиксират дълбоко в тъканите и с течение на времето се превръщат в т.нар. „окислени" петна, отстраняването на които става доста трудно.
Пресните петна от кафе или неговите заместители (кафе „Инка", цикория и др.) се почистват лесно чрез изпиране със сапунен разтвор и сода за пране.
Рецепта № 79. Петна от кафе върху бели памучни тъкани
Замърсената тъкан се изпира със сапунен разтвор с добавка на малко сода за пране, след което се изплаква и се потапя в горещ разтвор, приготвен от 1 супена лъжица натриев хидросулфит, малко сода за пране и 3л вода. Тъканта се оставя да престои в този разтвор, докато петната изчезнат напълно. След това тя се изплаква няколко пъти с топла вода и се суши на проветриво място.
Петната от кафе върху бели и памучни тъкани могат да се отстранят и като се накиснат в разреден разтвор от белина.
След почистването тъканта се изплаква няколко пъти с вода и се потапя за около 15-20 мин. в 10% -ен разтвор от натриев тиосулфат (10г в 100 см3 дестилирана вода). Накрая се изплаква на-ново с вода.
За почистването на петна от кафе върху памучни, полулененн н ленени тъкани и други изделия вместо натриев хидросулфит може с успех да се употреби натриев перборат.
Рецепта № 80. Петна от кафе върху вълнени тъкани
Тъканта се поставя върху дъската за почистване и петната се натриват с обикновен сух сапун за пране. След това се обработват с мека четка, потопена в 1-2% -ен амонячен разтвор, като под-ложките често се сменят. Обработените места се изплакват с топла дестилирана или дъждовна вода, подсушават се чрез завиване в суха кърпа или гюдерия, навлажняват се с 3% -ен разтвор от кислородна вода и се изсушават на слънце или в затоплено по-мещение. При необходимост избелването с кислородна вода може да се повтори.
Накрая тъканта се промива грижливо с хладка вода, подсушава се със суха кърпа и се суши на проветриво място.
Рецепта № 81. Петна от кафе върху цветна естествена коприна
Тъканта се поставя върху дъската за почистване и петната се намокрят с топла смес от 4 г млечна киселина и 2 см3 дестилирана или дъждовна вода и се оставят да престоят около 15 мин. Стед това отново се намокрят с топъл разтвор от млечна киселина н се изплакват чрез триене с гъба, напоена с топла вода. Подсушават се със суха кърпа. Ако след това почистване останат жълтеникави следи, те се намокрят с няколко капки глицерин, оставят се да престоят няколко минути и се изплакват с гъба, напоена с топла вода.
Ако н след това останат жълтеникави следи, те се навлажняват повторно с 10% -ен бораксов разтвор (10 г боракс в 100 см3 вода) до пълното им изчезване. След това обработените места се промиват с вода, подсушават се със суха кърпа или гюдерия и още влажните места се изтриват с късче платно, напоено с чист или обезцветен денатуриран спирт.
Рецепта № 82. Петна от кафе с мляко
Тези петна са светло-жълти до кафяви. Предварителната им обработка се извършва с лек бензин, а жълтите следи, останали след обезмасляването, се отстраняват с 3% -ен разтвор от кисло-родна вода. Намокрените места се оставят да престоят няколко минути на слънце. Петната върху бели памучни или ленени тъкани веднага след третирането им с кислородна вода могат да се намокрят с 1-2 капки разреден амонячен разтвор. Почистените места се изплакват с вода и се сушат на проветриво място.