Петната от какао са червено-кафяви с рязко очертани граници. Една част от тях прониква в тъканта, а другата остава по повърхността и, като я втвърдява леко.
Рецепта № 83. Петна от какао върху вълнени тъкани
Тъканта се поставя върху дъската за почистване, като под петната се постила чиста подложка. Най-напред петната се накисват с няколко капки бензинов сапун (вж. рецепта № 36), след което се остъргват с тъп нож или нокът, повторно се намокрят с бензинов сапун и се трият с тампон, напоен с лек бензин, като подложката често се сменя. Краищата на петната се навлажняват с чист тампон, напоен с бензин, и цялата намокрена повърхност се посипва с трици.
Ако след отстраняването на триците по тъканта останат жълтеникави следи, те се намокрят с топъл 2% -ен амонячен разтвор и с помощта на мека четка веднага се промиват с топла вода. Това се повтаря до пълното почистване на петната. Веднага след това мокрите места се протриват с гъба, потопена във вода, подсушават се със суха кърпа и се доизсушават на проветриво място.
Рецепта № 84. Петна от какао върху бяла естествена коприна
Почистването на петната от какао върху бяла коприна се извършва по начина, описан в рецепта № 83.
В случаите обаче, когато и след неколкократно обработване с амонячен разтвор от петната останат следи, те се избелват с 3% -ен разтвор от кислородна вода до пълното нм отстраняване.
Рецепта № 85. Петна от какао върху цветна и ацетатна коприна
Тъканта се поставя върху дъската за почистване, а петната се навлажняват няколко пъти с олеинова киселина, която се разтрива с пръст. След това се навлажняват с тампон, напоен с лек бензин, като подложката често се сменя. При стари засъхнали петна това се повтаря няколко пъти. Краищата на петната се навлажняват с тампон, напоен с лек бензин, и цялата повърхност се посипва с трици.
Ако след отстраняването на триците върху тъканта са останали жълтеникави следи, те се намокрят с топъл глицерин и след кратко време се изтриват с гъба, напоена с 10% -ен бораксов разтвор (10 г боракс, разтворен в 100 см3 дестилирана вода). Обработените места грижливо се изплакват с топла вода, краищата им се навлажняват с гъба и се подсушават през суха кърпа и цялата им повърхност се посипва с трици.