Пресните петна от смоли са лепкави. Старите петна при натискане с пръст задържат неговия отпечатък.
Петната от смоли се познават по следния начин. Ако се гладят с ютия, те веднага потъмняват. Ако изстиналото след гладене петно се почисти с четка, то отново придобива първоначалния си цвят.
Рецепта № 129. Почистване на петна от естествени смоли
Почистването на петната от смоли става най-добре с боров терпентин, спирт, ацетон, бензин или тетрахлорметан.
Пресните петна се намокрят чрез потупване с четка с някой от посочените по-гope разтворители, след което се оставят да престоят 10-15 мин., за да омекнат, и се почистват. Разтварянето им върху вълнени материи се ускорява чрез леко драскане с нокът или четка.
Върху коприна петната се намокрят с тампон, напоен с разтворител, при сменяне на подложката. След отстраняването на петната почистените места повторно се обработват с бензин. За отделяне на разливите след подсушаването се употребяват талк или трици.
Рецепта № 130. Петна от боров катран
Петната се почистват, като предварително се натриват с дебел пласт от магнезиево-кизелгурова паста (вж. рецепта № 131). Оставят се да престоят 30 - 40 мин., след което се остъргват с тъп нож и се изчеткват. Ако останат следи, те се обработват с 3% -ен амонячен разтвор или се промиват с тампон, напоен с бензинов сапун. След отстраняването на разливите с гъба тъканта се изсушава на проветриво място.
Рецепта № 131. Магнезиево-кизелгурова паста
За приготвянето на тази паста са необходими следните материали:
Магнезиев окис - 20 г
Изсушен и фино стрит кизелгур - 20 г
Перхлоретилен - 25 г
Боров терпентин - 5 г
Хлороформ - 10г
Фино стритите материали - магнезиев окис и кизелгур - се смесват в порцеланово хаванче или друг подходящ съд и към тях при постоянно бъркане се прибавят останалите съставки, докато се получи еднородна маса, наподобяваща паста за зъби. Приготвената по този начии паста се съхранява по-продължително време в кафява стъклена банка на прохладно и тъмно място.