В случаите, когато подът - дъсчен или паркет, е износен много и е с големи фуги или загнили участъци, най-добре е той да се използва като основа за други подови покрития. В зависимост от предназначението на помещението то може да се покрие с балатум, линолеум или мокет. Преди обаче да се пристъпи към поставянето им, подът трябва да се поправи и изравни. Изгнилите участъци се изрязват и се подменят с нови. По-големите фуги се запълват с дървени ленти, тънки дъсчици или с маджун, примесен с малко гипс. По-малките фуги се запълват с латексна боя, смесена с дървесно брашно или ситни дървени стърготини. Когато подът е от цимент, мозайка или е покрит с фама или друга
настилка, повредите се поправят с разтвор, подготвен от цимент и гипс.
От различните покрития в последно време мокетът е най-предпочитан поради топло- и звукоизолационните му качества. Освен това той се изработва от текстилни влакна с противогнилостна основа, която не се набива с прах. Почиства се лесно с прахосмукачка.
Като подово покритие освен мокет се употребява и т.нар. Велтър. Той се залепва върху пода с различни лепила (Хелметекс, С-200 и др).
Почистването на мокета и велтъра се извършва най-напред с прахосмукачка, а ако са замърсени с различни петна, те се почистват по начините, описани в главата „Почистване на петна". След това се пристъпва към почистване на общото замърсяване, което става с помощта на препаратите за подови покрития. Почистването се извършва по начина, описан в следната рецепта:
Рецепта № 313. Почистване на подови покрития
100Г от препарата за почистване се разтварят в 5л хладка дъждовна или омекотена вода. Посредством четка или гъба върху малки площи от покритието се нанася от разтвора и се разтърква, без да се натиска силно. Образувалата се пяна се попива с памучен парцал или лигнин, мястото се навлажнява няколко пъти слабо с вода и се попива, докато се обере по-голямата част от препарата, което се познава по слабото образуване на пяна. Почистването трябва да става при топло време.