Културните сортове ябълки се развиват добре на семенна и вегетативна подложка. Тъй като семенната подложка индуцира много силен растеж на прнсадника, тя не е подходяща за производство на посадъчен материал за съвременните промишлени насаждения.
Посадъчният материал за интензивните овощни насаждения се произвежда върху вегетативните подложки М9, М26, М27 и ММ106.
М9 е широко разпространена клонова подложка, индуцираща слаб растеж на присадника. Характерно за нея е доброто вкореняване, но плитко разполагане на кореновата система. Изисква напояване и редовно торене. От присадените върху нея сортове се получава редовен добив при високо качество на плодовете. Средно устойчива е на студ, суша и асфикция при временно наводняване.
Дърветата върху подложка M26 имат умерен растеж, встъпват рано, в плододаване, плододават редовно, а качеството на плодовете е високо. Кореновата система на подложката M26 прониква по-дълбоко и дърветата се закрепват за почвата по-здраво. По-слабо се напада от кръвна въшка.
М27 е най-слаборастящата подложка за ябълката. На присадените върху нея сортове индуцира слаб растеж, ранна и обилна родовитост. Дърветата върху нея имат около 2 пъти по-малки размери, което ги прави подходящи за насаждения с голяма гъстота. Имат слаба коренова система, поради което изискват редовно напояване, торене и опорна конструкция.
ММ106 индуцира на присадника средна растежна сила. Устойчива е на кръвна въшка и асфикция. Развива добра коренова система и се закрепва сравнително здраво в почвата.
Най-често използваните подложки за производство на посадъчен материал от круша, дюля и мушмула са дюля тип а (Анжерска дюля), В12 и ВА29 (C29).
Тип а е най-често използваната подложка. Поради слаб афинитет към сортовете Пас Красан, Боскова масловка, Червена Ви-лямова, Жифардова масловка и Клапов любимец се използва междинник. Дърветата върху тази подложка проявяват умерен растеж и къс младенчески период. При добра агротехника добивите са високи и редовни.
В12 е по-невзискателна към почвените условия и има добър афинитет към повечето крушови сортове. Биологичните особености и стопанските показатели на присадените върху нея дръвчета са както при тип А.
ВА29 (C29) индуцира на присадника малко no-силен растеж от тип А. Перспективна е като подложка с добър афинитет към сорта Вилямова масловка.
За прасковата предпочитани подложки са семена четата от културните сортове Елберта, Дупнишка, Сибериан, Немагард и др. При добра агротехника и подходящи за отглеждане на прасковата почви растенията на семенна подложка плод ода ват редовно в продължение на 15—20 години.
GF 655/2 и GF 677 са клонови подложки за прасковата, селекционирани във Франция. Върху тях присадниците имат по-слаб растеж в сравнение със семенните подложки.
GF 655/2 дава много издънки, a GF 677 не понася тежки почви. И двете се размножават сравнително трудно.
За черешата и вишнята се използват семенни подложки от махалебка и дива череша, както и някои клонови подложки. Махалебката е подходяща за по-сухи и по-варовити почви, а дивата череша — за почви с по-кисела реакция.
Владимирската ви шня се смята за слаборастяща подложка. Размножава се чрез издънки и резници.
Клоновите подложки F 12/1, SL 64 и Колт придават по-слаб растеж на присадените върху тях дървета.