Възпалението на белодробните алвеоли най-често е вторично след начален бронхит. Затова по-често се говори за бронхопневмонии. Но пневмонията може да се развие и без предшестващ бронхит. Пневмонията е тежко заболяване, особено у кърмачетата. Най-тежко протича тя у недоносени, рахитични, хипотрофични и изкуствено хранени бебета. Причинители са обикновено гноеродните коки - пневмококи, стафилококи, по-рядко други бактерии и вируси.
При пневмония температурата на болното обикновено е повишена, то остава на легло, не се храни, диша учестено, тежко, с пъшкане, има изразен задух, като ноздрите му се разширяват при вдишването. В най-тежките случаи се наблюдава бледност на лицето с посиняване около устните. Кашлицата, макар и влажна, е болезнена и детето не може да се отхрачи.
Лечението се провежда по правило в болница, само в редки случаи в домашна обстановка. Видът на антибиотика се определя от лекаря. Успехът на лечението зависи от възрастта на детето и защитните му сили, но най-много от навременното започване на лечението. Затова, когато в хода на един бронхит състоянието на вашето дете се влоши, не изпитвайте неудобство, че ще трябва отново да безпокоите лекаря. В случай че той се съгласи да поеме лечението в домашна обстановка, от майката се изисква да поддържа нормална температура в стаята, да отваря прозореца за освежаване на въздуха, да следи за промените в състоянието на болното, за да може да осведоми лекуващия лекар.
Хроничната пневмония продължава седмици и месеци, с периоди на затихване и обостряне. Между многото предпоставки за хронично протичане на пневмонията най-важно е запушването на бронхите със задържани секрети, в които бактериите намират благоприятни условия за развитие. У кърмачетата такива условия създава муковисцидозата, а у по-големите деца - попадането на чужди тела в бронхите.
Муковисцидозата е наследствено заболяване, при което секретът на бронхиалните жлези е много гъст, задържа се в бронхите и пречи на нормалното дишане. Освен белите дробове, при муковисцидозата се засягат и чревните жлези, поради което храната не може да се смила добре и не се усвоява напълно. Още от ранна възраст бебетата имат диария, слабеят, измършавяват. Лечението е трудно и продължително.