Пейсмейкърът не заменя сърдечната функция.
Освен закотвените в сърцето кабели пейсмейкърът притежава и един импулсатор, и една батерия. Съвременната техника произвежда батерии с все по-голяма продължителност на работа. Все пак от време на време батерията трябва да се подменя, което става посредством една относително малка интервенция. Капсулата, която е голяма колкото човешка длан, по оперативен път се вкарва под кожата на гръдния кош, а в отделни случаи под кожата на корема, така че е леснодостъпна за хирурга.
В целия свят се изброяват около 1,2 милиона души, които носят пейсмейкъри. В повечето случаи те носят със себе си някакъв документ за в случай, че поради някакъв дефект в кабела или изхабяване на батерията пейсмейкърът престане да работи — за да знае този, който дава първа помощ, за какво се касае. На някои аерогари са поставени надписи с указание тези пътници, които носят пейсмейкъри, да се обаждат в контролния пункт. Това е една допълнителна предохранителна мярка за предпазване от някои вредни въздействия, които биха могли да променят ритъма на пейсмейкъра. Съвременните уреди в повечето случаи са изолирани добре от ултразвуковите вълни на околната среда.
Но все пак малко повече предпазливост никога не е излишна!
Обикновено пейсмейкърът кара сърцето да бие винаги в един и същи ритъм независимо от това, на какво натоварване е подложен организмът. По-новите пейсмейкъри обаче могат вече да се нагаждат до голяма степен към по-големи изисквания, като се използуват — както при ЕКГ — електрични феномени за регулацията им.
Пейсмейкърът е помощник на сърцето, но не е изкуствено сърце.
Техническото развитие на пейсмейкърите съвсем не е приключено още, разработват се нови двигателни системи, търсят се начини за намаляване на размерите му и пр.