Паразитните болести наподобяват заразните.Те засягат предимно детската възраст. Някои паразити са много малки, например причинителите на токсоплазмозата, на маларията и др., но се виждат под микроскоп. Други са значително по-големи и могат да се наблюдават с просто око или с лупа, например големите детски глисти, дребните детски глисти, говеждите тении и др.
Заразяването рядко става чрез пряк контакт на болен със здрав. По-често това става чрез преносители напр. комарите при маларията. При глистните опаразитявания заразяването става чрез замърсени с изпражнения, които съдържат яйца, зеленчуци и плодове, околни предмети.
Болестните прояви при паразитозите в някои случаи иаподобява тези при заразните болести: треска с повишена температура, главоболие, болки в мускулите, повръщане, диарии, отпадналост, отслабване. В други случаи няма повишена температура или това повишаване е много малко. Паразитното заболяване може да предизвика сърбеж по кожата, неясни ко-ремни болки, постепенно отслабване или напредваща анемия, нападение на успеха в училище и в спортната дейност, неспокоен сън и др. Типичен пример са чревните глисти, които отнемат част от хранителните вещества в червата и смущават нормалното равновесие на целия детски организъм.
Добре е да се знае за паразитните заболявания, че тяхното доказване невинаги може да се осъществи още при първия лекарски преглед. В повечето случаи по указание на лекаря трябва да се извършат редица лабораторни изследвания.
Паразитните заболявания са лечими. Като пример може да се посочи маларията, която от 20 години насам е напълно ликвидирана у нас, а в миналото ежегодно боледуваха от нея десетки хиляди деца. Сега малария се наблюдава само у деца, които временно се пребивавали в топлите страни.
Профилактиката на паразитните заболявания се осъществява главно по пътя на личната и битовата хигиена, но при условие, че добре се познават източниците и пътищата, по които се стига до опаразитяване.