Твърдият остатък от соли, който се образува по вътрешните стени на чайници, тенджери и други съдове, в които се вари вода, от време на врема трябва да се отстранява.
Той се образува в резултат на многократно нагряване и изпаряване на водата, която използваме за чай, кафе, миене на съдове и други нужди. Колкото водата е по-твърда, толкова образуването на котлен камък става по-бързо и количеството му е по-голямо. Котленият камък не е вреден за здравето, но поради малката му топлопроводност водата в чайника или тенджерата завира твърде бавно. Това означава загуба на време и топлинна енергия. Освен това стените на съдовете, изолирани от водата със слой от котлен камък, скоро прегарят и изтъняват.
Вместо готов препарат може да се използва тринатриев фосфат Na3P04 - чист или в смес със сода. От него се вземат 2 супени лъжици (той се продава в аптеките) за 1 л вода, която се загрява и ври в продължение на 1-2 часа. Ако налепът не се отстрани напълно, обработката на съда се повтаря.
За отделяне на котления камък може да се употреби и оцетна есенция (така се нарича 60 - 70%-ната оцетна киселина), която се купува от аптеките (2 чаени лъжички на 1 л вода), или обикновен оцет (2-3 супени лъжици за 1л вода). Подкислената с оцет или оцетна киселина вода се загрява в съда продължение на 20-30 мин., без да се довежда до кипене. Макар и да не е особено ефективен при по-дебел пласт от котлен камък, този начин е най-лесно приложим и се практикува най-често.
След като се почистят, съдовете трябва грижливо да се измият с чиста вода или с вода, в която е разтворена малко сода бикарбонат. Емайлираните съдове се оглеждат внимателно след измиването им дали по вътрешните стени емайлът не се е олющил. Съдове с такива дефекти не могат повече да служат за приготвяне на храна.