Като захранвате вашето бебе, вие фактически започвате да го отбивате, така че пълното отбиване става към края на първата година. Така детето постепенно свиква с другите храни и кравето мляко и посреща лишаването от майчината гръд без особен протест. Има обаче деца, които по-тежко понасят отбиването. Това не означава, че вие трябва да отложите отбиването за по-късно. Обградете детето с повечко любов, отвличайте вниманието му с игри и други забавления, без да го разглезвате. Така то по-лесно ще забрави майчината гръд.
Има само два случая, при които вие трябва да се въздържите от отбиването. На първо място не отбивайте детето по време на боледуване от остра дихателна инфекция, храносмилателно разстройство и други остри заболявания. Изчакайте го да оздравее и едва тогава го лишете напълно от вашата кърма. Вторият случай е, когато се полага отбиване през летните горещини. Тогава децата по-тежко понасят отбиването, по-често получават разстройство. Затова проявете съобразителност и осъществете отбиването, преди да настъпи лятото или пък изчакайте да дойде есента и времето да се захлади.
Внезапното отбиване се отразява много зле на кърмачето, особено на по-малкото. Това би могло да се случи при неочаквано тежко заболяване на майката, при което й се забранява да кърми. Същото може да стане, когато поради тежки психични преживявания кърмата на майката секне за 2-3 дни или пък при злополука на майката.
В тези случаи бащата и останалите близки на бебето не бива да допускат то да бъде лишено отведнъж и напълно от женско мляко. Поради невъзможността да се нагодят бързо към смилането на кравето мляко много от внезапно отбитите деца получават храносмилателни разстройства. Диарията от внезапното отбиване трудно преминава, ако на детето не се осигури женско мляко. Най-добре ще бъде да избегнете внезапното отбиване, като осигурите иа бебето дойка - някоя роднина на бащата или на майката, която кърми своето дете, независимо на каква възраст е то. Кърма може да се осигури и от центъра за мледкодаряване към дома на майката и детето или към детската консултация. В краен случай потърсете кърма от която и да е жена, като непременно я преварявате, преди да я давате на бебето.