Острият трахеит и острият бронхит представляват остро възпаление на лигавицата на трахеята, респективно на бронхите. Когато възпалението засегне и двете упоменати части на дихателната система, говорим за трахеобронхит.
Острите трахеити и бронхити се причиняват най-често от вирусни и бактериални инфекции. Възпалението на трахеята и бронхите може да бъде самостоятелно заболяване, а може да бъде включено в картината на друго (най-често инфекциозно) заболяване — грип, коклюш, морбили, тиф и др.
Трахеити и бронхити могат да причинят и редица химически дразнения — изпарения на киселини и основи, бойни химически вещества и други отрови, както и механични дразнения от чужди тела и прахове.
Тъй като заболяването е най-често инфекциозно, то може да се предава от човек на човек чрез пръски при говор и кашлица. Простудата е предразполагащ фактор.
Заболяването често започва с хрема, към която се прибавя най-важният белег на трахеита и бронхита — кашлицата. В началото кашлицата може да бъде суха, а след няколко дни започват да се отделят слузни или жълти гнойни храчки. Температурата може да е нормална, но често се повишава до 37,5—38°С, а понякога и повече. Ако възпалението на трахеята и бронхите съпътствува друго заболяване, освен техните белези се наблюдават и признаците на другото заболяване. Обикновено болните нямат задух, нито посиняване на устните, носа и пр. Ако кашлицата е силна, може да има болки в гърдите. Когато възпалителният процес слезе по-надолу към малките разклонения на бронхите — бронхиолите, развива се бронхиолит и евентуално бронхопневмония. Тогава температурата се повишава, появява се задух и бодеж в гърдите.
Най-често заболяването протича благоприятно и преминава за няколко дни. При установяване на белези на трахеит или бронхит най-добре е болният да остане няколко дни на легло, да се затопли, да пие чай и аспирин. Често пъти това лечение е достатъчно. Ако общото състояние е по-тежко, температурата висока, ако болният има задух и бодеж в гърдите — трябва да се консултира лекар.