Острото възпаление на средното ухо е едно от най-честите заболявания в първите 2 до 4 години. Най-често отитът се развива като усложнение в острите инфекции на горните дихателни пътища и на гърлото. Явява се и като усложнение в хода на някои заразни болести (грип, скарлатина, морбили и др.).
Най-характерната проява при него е болката в ухото, която е различна - от крайно силна и непоносима до лека и дори липс-ваща. В някои случаи майката сутрин забелязва на възглавницата на детето гнойно петно, което говори, че ухото се е пробило. Понякога детето преди това не е давало доловими болестни прояви. През 2-та годин детето може да каже, че ухото го боли. При бебетата обаче болката в ухото най-често предизвиква неукротим, пронизителен плач и неспокоен сън. В по-леките форми кърмачето може само упорито да търка ушите си, да спи неспокойно или да изплаква по време на сукане.
Вторият болестен признак е повишената температура. Това повишаване е умерено, но може да бъде и значително, а в някои случаи да липсва. Повишената температура, особено когато се задържа повече дни, говори за по-тежко протичане на отита.
Третият болестен признак е временното леко намаляване на слуха, което при малките деца трудно се установява.
При болки в ухото родителите още същия ден трябва да по-търсят лекар. Ранното лекуване помага за бързото оздравяване и за избягването на евентуални усложнения.
Леките форми на отит продължават няколко дни и при за-топляне на ухото с грейка или електрическа възглавница, а по съвет на лекаря и чрез капване на капки в ухото лесно оздравя-ват. При по-тежките форми, когато повишената температура се задържа по-дълго време и общото състояние на детето се вло-шава, може да се развие гвоен отит. В тези случаи е необходимо спешно прилагане на антибиотици и евентуално пробиване на тъпанчето от лекар.
Какво да се прави, когато от ужото изтича гной? Най-добре е в ухото често да се поставя фитилче или тампонче стерилен памук, който да събира гнойта. С това се избягва подмокрянето на кожата около ушния канал. Околната кожа може да се намазва с риванолов вазелин.
Особено внимане заслужава гнойният отит при новородените и малките кърмачета. Предразположени са недоносените и трудно родените деца, а също така изкуствено хранените кърмачета. В тези случаи трябва да се търси спешна лекарска помощ.