Острият апендицит е най-често срещаното остро хирургическо коремно заболяване. За възникване на заболяването са от значение видът и активността на наличната микробна инфекция, която съществува в кухината на апендикса. Не са без значение хранителният режим и прекараните преди това възпаления на червата.
Острият апендицит започва най-често с болка в корема, която обикновено в началото се локализира под лъжичката и няколко часа след това слиза около пъпа и надясно от него. При нетипичното разположение на апендикса болката може да бъде в областта на черния дроб, назад към бъбрека или към пикочния мехур. Болката е постоянна, усилва се постепенно (в редки случаи може временно да изчезне) и е съпроводена с га-. дене и повръщане. Постепенно коремът започва да се втвър-дява. Нарушава се пускането на газовете. Температурата при, острия апендицит е леко повишена — до 38°С, докато пулсът винаги е ускорен над 100 удара в минута. Езикът е обложен, а при усложнените форми на заболяването е сух и покрит с налепи.
Диагнозата на острия апендицит е различно трудна в отделните случаи. Заболяването може да се смеси с много други заболявания, които започват с пристъпи от коремни болки — пробив на язва на стомаха или на дванадесетопръстното черво, остро възпаление на жлъчния мехур, бъбречнока-менна болест, аборт при извънматочна бременност.
При подозрение за остър апендицит не трябва да се предприема никакво лечение. Грешка е да се правят клизми, да се дават очистителни, да се поставят грейки, да се дава каквато и да е х р а н а.
Остър апендицит у стари хора. Особеностите в протичането на острия апендицит у болните над 70-годишна възраст се обуславят от тяхната намалена реактивност. Намалената реактивност се появява в няколко отклонения на клиничните прояви: болката няма отчетливо начало, температурата е почти винаги нормална, пулсът най-често не се ускорява, опънатостта на коремната стена е слабо изразена, броят на белите кръвни клетки не се увеличава особено много. Всичко това налага незабавно извършване на операция дори само при подозрение за апендицит.
Бременност и остър апендицит. При напредването на бременността матката измества и притиска нагоре сляпото черво заедно с апендикса, което може да създаде условия за остро възпаление на последния. Болките при апендицит, развиващ се през време на бременността, могат да се вземат погрешно за маточни контракции и да се закъснее с диагнозата. Освен това, тъй като бременната често повръща, този признак може да заблуди и отвлече мисълта, че се касае за остър апендицит. По- трудно е поставянето «а диагнозата във втората половина на бременността, тъй като болката трудно се локализира и трудно се проявява мускулната опънатост.
При остър апендицит матката се дразни постоянно и бременната е заплашена от аборт или преждевременно раждане, а ако се получи перитонит, инфекцията може да премине върху плацентата и плодът да умре. При диагностицирай остър апендицит операцията не трябва да се отлага, като същевременно трябва да се вземат мерки за предотвратяване на спонтанния аборт, което налага тясна връзка между хирурга и акушер-гинеколога. Млади жени, които страдат от хроничен апендицит, е желателно да се оперират, преди да помисля за забременяване, за да се избягнат рисковете от съчетаване на бременността с остър апендицит.