Защо бебета по-често получават разстройства и го прекарват по-тежко? Има две предпоставки за това. На първо място, храносмилателният апарат на кърмачето още не е съзрял, за да може да се справя с всяка храна. Всяка храна освен майчиното мляко е по-трудно смилаема за него. На второ място, бебето поема по отношение на своята телесна маса много повече храна, отколкото възрастният.
Винаги ли диарията означава храносмилателно разстройство?
Вярно е, че диарията е най-важният признак на разстройства в храносмилането. Има обаче едно изключение. Това е т.нар. физиологична диария. Тя се наблюдава само през първите 3-4 месеца и не се нуждае от лечение.
Храносмилателното разстройство най-често се дължи на чревна инфекция. Добре е да се знае, че микробните причинители се пренасят от мухите, които имат достъп до отходните места и различни гниещи отпадъци, а след това до приборите за хранене на детето. Отражение дават и летните горещини, които създават условия за лесно разваляне на детските храни, ако не се съхра-няват в хладилник. Сравнително по-рядко диарията е резултат на диетична грешка: прехранване или пък даване на неподходяща за възрастта на бебето храна. Лошите грижи, особено претоплянето на малкото бебе, също така допринасят за появата на разстройство. Само в редки случаи диарията може да бъде израз на непоносимост към някои съставки на храната.
Основните признаци на острото храносмилателно разстройство са загубата на апетит, повръщането и диарията. В по-тежките случаи детето отпада, може да има и повишена температура, появяват се и признаци за обезводняване на организма: намаление на телесната маса, по-оскъдно подмокряне на бебето, изостряне на чертите на лицето, като очите хлътват в орбитите, а захванатата кожна гънка на коремчето има тестоват вид и не се връща веднага след отпускането й.
При разстройство изхожданията на бебето достигат до 4-5-6 и повече на ден. Изпражненията стават рядкокашави, полутечни, пресечки, а в тежките случаи - воднисти, до степен, че детето ги изхвърля на струя. Течните изхождания означават тежко разстройство с опасност от бързо настъпване на обезводняване. При по-големите деца в изпражненията могат да се видят и примеси от несмляна храна. Наличието на слуз и кръв, а понякога даже
и на гной е сигурен признак за чревна инфекция.
Какво трябва да съобщи на лекаря майката при появата на разстройство у детето?
На първо място трябва да си спомни дали не е допусната някаква грешка в диетата на бебето, не му ли е дадена за първи път някаква нова храна. Важно е също така дали вкъщи има други болни с диария. Внезапно или постепенно е започнало разстройството, има ли повишена температура. Ако детето по-връща, колко пъти на ден и какъв вид имат повърнатите материи. Какъв е броят на изхожданията. Добре е да се запази пелената
с изпражненията от последното изхождане, за да ги види лекарят. Подмокря ли се бебето достатъчно, или не. Каква е била телесната маса на бебето преди заболяването, за да може лекарят да прецени степента на загуба на течности.
Какво следва да се направи до идването на лекаря?
Не предприемайте лечение на своя глава. Преустановете храненето на детето. Така стомахчето и червата ще могат да си починат, ще отслабне и даже ще спре повръщането, а също така и диарията. Някои майки се страхуват, че детето им ще умре от глад или ще се изтощи до степен, че болестта да надделее. Това не е вярно. Напротив, ако храненето продължи, ще продължат повръщанията и честите изхождания, ще се засилят и проявите на обезводняване. Оставането на гладна, чайна или водна пауза има несъмнено благоприятен ефект и детето по-скоро възстановява загубите си от вода.
Докато лекарят даде своите назначения, предлагайте на бебето обикновена преварена вода, чай с 5 % захар, оризова вода или леко подсолена вода (1 чаена лъжичка за 1 литър вода). Оризовата вода можете да приготвите от готово оризово брашно или като сварите 3 грама ориз в 100 грама вода и го размиете в нея. Много добър ефект се получава и от морковената супа: 500 грама моркови, добре измити, се нарязват на кръгчета и се варят в 1 литър вода до омекване, пасират се през фина цедка, връщат се във водата, в която са варени, и се долива до 1 литър; прибавя се една чаена лъжичка сол или 50 грама захар според вкуса на детето. На бебето се предлагат 250-500 грама, дори по един литър дневно от тази супа, щом я приема. Морковената супа може да се дава на деца от всички възрасти след втория месец. На децата над 4 месеца могат да се предложат и ябълки - печени и пасирани или пък обелени и настъргани на най-ситната страна на рендето, докато станат на пяна. Сортът на •ябълките е без значение, стига детето да ги. приема.
Как да опазим децата от храносмилателно разстройство?
Най-важно е естественото хранене на малките бебета. Тук е уместно да припомним, че изкуствено хранените кърмачета боледуват 4 пъти по-често от храносмилателни разстройства. Второто важно изискване е правилно хранене, без да се допускат грешки в диетата. Много важно е опазването на децата от чревни инфекции. Направете всичко необходимо мухите да нямат достъп нито до отходните места, нито до стаята на вашето дете, нито до съдовете и приборите за хранене. Подлагайте ги на дезинфекция чрез измиване и изваряване всеки ден, а пластмасовите - чрез поставяне в дезинфекционен разтвор.