Остеопорозата е костно заболяване, която прави костите крехки и много слаби. Ако не се предприемат подходящите мерки се стига до там, че костите стават много чупливи и не рядко се получават фрактури. Установено е, че от остеопороза страдат точно определени части от скелета на човек и това са ханша, китките, гръбначният стълб и неговите прешлени. За тази болест се казва, че е тих убиец, тъй като атакува индивида без никакви предшестващи симптоми.
Едно просто кихане, силна прегръдка, изкачване на стълби или навеждане са достатъчни за да отключат болестта, която е позната и под името „порести кости“. Вижте кои са всички рискови фактори за остеопороза:
Пол – той играе основна роля за появата на остеопороза, като жените са много повече атакувани от болестта, отколкото мъжете. Това е така, защото понякога остеопорозата е свързана с настъпването на менопаузата и след 45 годишна възраст рискът за нежният пол се увеличава.
Възраст – другият важен рисков фактор. Колкото повече стават годините зад гърба на човек, толкова се увеличава и вероятността да бъде засегнат от остеопороза.
Структура на тялото – слабите и дребни жени са с по-голям шанс да бъдат атакувани от болестта на костите.
Етнос – той играе изключително важна роля. Статистиката показва, че жените от Азия и района на Кавказ за много по-застрашени от тези в Европа, Африка, Северна и Латинска Америка.
Наследственост – семейната история с остеопорозата има негативно влияние за сегашното поколение.
Освен тези фактори, анорексията, някой лекарства, цигарите, прекомерната употреба на алкохол и диетата с ниско съдържание на витамин Д и калций също водят до остеопороза.
Повече информация за заболяването можете да намерите в здравен портал Фрамар:
обща характеристика: https://problem.framar.bg/%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B0