Остеомиелит
Остеомиелитът представлява възпаление на костния мозък. Най-често той се локализира в дългите кости, и то в тази им част, която се кръвоснабдява обилно. Гноеродните микроорганизми попадат в костния мозък по кръвен път от някое друго гнойно огнище в организма — ангина, циреи. Острият остео-миелит е заболяване предимно на детската и юношеската възраст. Като предразполагащи фактори се считат общото изтощение и недохранване, натъртването на костите.
Остеомиелитът започва бурно и остро със силни болки, висока температура, която има постоянен характер, главоболие, повръщане, тежко общо състояние. Заболелият крайник отича, кожата се зачервява, лимфните възли в близост се увеличават.
Лечението на острия остеомиелит се започва с консервативни мерки, а ако те не дадат резултат, се прибягва до операция.
Въпреки лечението в редица случаи острият остеомиелит преминава в хроничен. Характерно за хроничния остео-м и елит е образуването на т. нар. секвестри — костни парчета с назъбени краища, които плуват в гнойното огнище. В тези случаи обикновено се образуват фистули — канали, през които гнойта изтича навън.
Остеомиелит, при който са образувани секвестри, въпреки видимото им отстраняване може да рецидивира многократно. Това налага извършването на специални пластични операции.