През вегетационния период на лозата се извършват редица операции със зелените и части, които носят общото наименование резитби на зелено. При тези операции се премахват отделни вегетативни и плодни органи или части от тях, С това може целенасочено да се регулира растежът на останалите зелени части и тяхното съотношение, за да се осигури по-добро осветление на лозите. Така се получават по-високи и по-качествени добиви, а в отделни случаи и по-ранно узряване на гроздето.
Общо взето, с резитбата на зелено се преследва същата цел, както и с резитбата на зряло - регулиране на растежа и плододаването на лозата. Поради това някои от операциите със зелените части на лозата могат да се считат като продължение към резитбата на зряло.
Необходимо е да се отбележи, че не винаги съществува пълно съответствие между плододаващите и вегетативните части на лозата. Познаването на взаимната зависимост между надземните части на лозите, отглеждани при различни формировки и определени екологични и агротехнически условия, има голямо значение за правилното провеждане на тези мероприятия. Експерименталните наблюдения в научноизследователските институти и опитът на челните лозарски стопанства показват, че когато зелените резитби се извършват своевременно и правилно, в зависимост биологичните особености на различните сортове и силата на отделните лози, те оказват положително влияние върху добива и качеството на гроздето. И обратно - при несвоевременно и неправилно приложение те не само снижават добива и качеството на гроздовата реколта, но и отслабват системно общата сила на растежа на лозите, което се отразява върху добива в следващите години. Ето защо зелените операции трябва да се прилагат диференцирано не само към отделните лозя и сортове, но и към отделните лозови растения. Изпълнението на тези агротехнически мероприятия трябва да се възлага изключително само на висококвалифицирани работници-резачи.
Към операциите със зелените части на лозите спадат: филизенето, прищипването, кършенето, колтученето, колцуването, премахването на част от листата, частичното отстраняване на съцветия или гроздове и прореждането на зърната в грозда.
От зелените резитби най-широко в нашата страна се прилага кършенето, по-рядко - филизенето, прищипването и колтученето, а колцуването и останалите мероприятия - само в отделни случаи.