Ниски са децата, чийто ръст е под долната граница на нормата.
Причините за изоставането в растежа са много и разнообразни. Най-често се среща т. нар. „нормален нисък ръст". Децата изостават от средните норми обикновено още в края на първата година, но изоставането се забелязва при постъпване в детската градина или училище. Тогава родителите могат да правят сравнение с други деца, които са израснали нормално. Причината за този „нормален нисък ръст" е наследственото предразположение.
Най-често единият, понякога и двамата родители или други членове на фамилията (дядо, баба, вуйчо, леля и т.н.) също са с нисък ръст. По-ниските деца са потиснати, имат чувство за малоценност, в някои случаи избягват компанията на своите другари, затварят се в себе си. Лечение при това състояние не се налага. Необходими са повече физически упражнения и занимания със спорт - лека атлетика (бягане, скачане), баскетбол, волейбол, плуване. Не се препоръчват силови спортни дисциплини - вдигане на тежести, борба, спортна гимнастика.
Друга форма на нисък ръст е конституционалното изоставане в растежа. То започва в предучилищната възраст, но се забелязва по-ясно при тръгване на училище, и особено през пубертета, който обикновено закъснява. След настъпване на пубертета децата обикновено израстват и достигат средните норми, при този тип изоставане в растежа наследственият фактор също играе роля. Много често бащата или майката, в някои случаи и двамата, си спомнят, че са били „най-ниски в класа" и по-късно са израснали. Лечение при това състояние също не е необходимо. Трябва обаче на децата и юношите да се обясни тяхното състояние, за да се избягнат психологичните затруднения, които често съпътстват ниския ръст.
Нисък ръст се среща при болести на жлезите с вътрешна секреция. Най-честото заболяване на ендокринните жлези, което води до изоставане в растежа, е намалената функция на щитовидната жлеза. Заболяването (вродена хипотиреоза) се открива рано и със съответно лечение се коригира и ръстът. Значително по-рядко (около 1 дете на 10 000 новородени) може да се наблюдава недостатъчна функция на хипофизата. При това заболяване не се произвежда растежен хормон и детето изостава в растежа.
Изоставане в растежа настъпва и при смущения в нарастването на костите. Има редица заболявания на костите, които довеждат до изоставане в растежа. Почти всички те са наследствени. За съжаление при тези заболявания няма ефикасно лечение. Лечебната гимнастика, плуването, масажът, правилното хранене могат да помогнат до известна степен. По-добри резултати могат да се очакват от хирургичното удължаване на крайниците, което се извършва в нашата страна.
Изоставане в растежа се открива и при деца с тежки заболявания на сърцето - обикновено вродени сърдечни пороци, със заболявания на черния дроб, на червата, на бъбреците, на кръвотворната система. При всички тези заболявания тъканите и органите не се снабдяват с достатъчно кислород и хранителни вещества, поради което изостава и растежът. Излекуването на основното страдание довежда до израстване на детето.