Както вече видяхме, в състава на синтетичните перилни препарати влизат и така наречените повърхностно-активни вещества(ПАВ), които притежават способността да образуват обилна пяна и да отстраняват мазнините и другите видове замърсявания от тек-стилните тъкани, кухненски съдове и др.
Установено е обаче, че ПАВ имат и недостатъка да се
отстраняват трудно дори и след 8-9 - кратно измиване на кухненските съдове.
Установено е също, че и след единадесетото изплакване на фаянсови чинии, измити с перилни препарати, по тях остават значителни количества неотстранен препарат.
Най-целесъобразно е съдовете да се измиват с три води, като се използват сода бикарбонат, сапун или специалните препарати за измиване на съдове. Първата вода трябва да е с температура 45-50°С, за да се стопят полепналите по съдовете мазнини (масло, мас, лой). Не трябва да се употребява много гореща вода, тъй като от високата температура остатъците от белтъчните вещества, особено тези от яйца и мляко, трайно се закрепват по повърхността на съдовете.
Содата бикарбонат, содата за пране или сапунът, разтворени във водата за първото измиване на съдовете, в противоположност на перилните препарати, лесно се измиват от съдовете и в същото време достатъчно добре отстраняват мазнините.
Втория път съдовете се измиват с чиста вода, затоплена също до 45-50°С. С повторното измиване се цели отстраняването на всякакви органични вещества. След това измиване съдовете са готови за дезинфекциране с гореща вода. То се извършва чрез изплакване с вода, загрята до 80°С. Съдовете се поставят в чиста емайлирана кофа или друг подобен съд (например тенджера) и се заливат с горещата вода. След изплакването те се оставят да изсъхнат върху решетъчна поставка.
Лъжиците, вилиците и ножовете се измиват както другите съдове.