У новородените нерядко се развива конюнктивит, при това често пъти гноен, който не се дължи на гонококи. Инкубацията е б—10 дни. Заболяването протича като субакутно или хронично възпаление на конюнктивата, в началото често като гонореен конюнктивит. След 2—3 дни обаче възпалителните явления намаляват и по-нататък болестта се развива доброкачествено. Роговицата не се засяга. Когато не се лекува, заболяването трае няколко месеца, но оздравява безследно. При микроскопско изследване в клетките на конюнктивния епител се констатират включванията на Провачек.
Има автори, които считат, че освен във връзка с епителните включвания конюнктивит у новородените може да бъде причинен от пнев-мококи, диплобацили, стафилококи и др.
Диагнозата на негонорейния конюнктивит у новородените се поставя ло появяването на заболяването по-късно след раждането на детето и яо доброкачественото му протичане. Сигурно разграничаване от гонорейяия конюнктивит обаче може да стане само въз основа на микроскопското изследване на конюнктивния секрет.