Нараняванията на ушите, носа и гърлото заемат значително място както в мирно, така и във военно време. Тежките наранявания на главата и шията, придружени от сътресение и контузия на мозъка, са съпроводени често и от наранявания на ушите, носа и гърлото.
Най-чести са счупванията на носните кости, придружени от обилни кръвотечения от носа и подкожни кръвоизливи около очите. Счупените носни кости най-често се разместват и носът се деформира. Препоръчва се ранно (в първите три дни) наместване на счупените кости, тъй като те имат склонност към бързо зарастваме.
При счупвания на черепа могат да бъдат засегнати и костите на ушите. В такива случаи най-често има безсъзнание, кървене от ухото и вестибуларни смущения, при които намесата на специалист е наложителна. До неговото идване е необходимо да се вземат мерки за обездвижване на пострадалия и обездвижване на счупените области.
Нарняванията на гълтача са много редки - изгаряне, убождане, одраскване, прерязване (при опит за самоубийство), огнестрелнирани и др.).
В повечето случаи се налага болните да бъдат храненн със сонда, за да може нараненият гълтач да заздравее. Това продължава обикновено 5-6 дни.
Гръклянът може да бъде контузен, при което се явява затруднено дишане и гълтане, а също и кашлица. На болния трябва да се осигури покой, а отвън върху гръкляна и гълтача се поставя мехур с лед. В редки случаи може да се наложи отваряне на трахеята, за да се осигури дишането.
Нараняванията на.гръкляна биват порезни, прободни и огнестрелни. Лечението има за задача да спре кръвотечението и да осигури свободно дишане.