Нараняванията на ушната мида не са рядкост в детската възраст. Не трябва да се забравя, че ушната мида е изложена на различни травматични увреждания, ухапвания от деца и животни. Някои деца имат навик да си бъркат в ушите с клечки, фуркети и други предмети, с които могат да одраскат външния ушен канал и дори да пробият тъпанчето. Друг лош навик на децата е да вкарват в ухото си дребни предмети (семки, топчета, бобени зърна и др.). В ухото могат да попаднат и дребни насекоми. В редки случаи попадналото чуждо тяло в ухото не причинява никакви болестни оплаквания у детето. В други то прави детето неспокойно, поражда болка и представлява опасност за проникване на инфекция. Неспокойно е детето и при проникване в ушния канал на насекоми (бълхи, мравки, паячета и др.). В такива случаи детето се оплаква, че нещо шава и пърха в ухото му.
Нараняванията и попадането на чуждо тяло могат да доведат до увреждане на ухото и до козметични дефекти. Това по-често става, когато се прибави гнойна инфекция. При автомобилна катастрофа и при падане от високо може да се стигне до счупване на основата на черепа и до последващо кръвотечение от ухото.
Във всички гореспоменати случаи е необходима спешна лекарска помощ. Преди идването на лекаря нараненото място е добре да се почисти с натопена в спирт марля и след това да се намаже с йодова тинктура.