Вие вече добре познавате вашето новородено. То суче редовно, спи достатъчно, расте и хубавее. Близките вече започват да разпознават на кого прилича. Милвайте го колкото искате, целувайте го по розовите бузки, но не и по устата, защото не знаете дали във вашата уста няма нежелани за него микроорганизми. Не се препоръчва новороденото да бъде милвано от останалите близки, още по-малко от съседите. Но на бащата не бива да отнемате това право.
Ще позволите и на каката или на баткото да го докосне, та да изживее напълно радостта, че си има братче или сестриче. Ако обаче голямото ви дете е на около две годинки, внимавайте - децата на тази възраст обичат да пъхат пръстче в блестящите очички на малкото бебе.
Ако сте достатъчно наблюдателни, ще ви направи впечатление че дишането на новороденото е по-учестено, отколкото у по-големите деца и у възрастните. Новороденото диша 40-50-60 пъти в минута. По-интересно е обаче, че от време на време дишането му става по-повърхностно и затихва, като че ли бебето забравя да диша. Не бива да изпадате в паника. Само след няколко секунди то ще започне отново да диша с пълна сила. Неравномерното дишане при новороденото се дължи на незрелостта на дихателния център в мозъка.
Въпреки неравномерното и неритмично дишане новороденото спи спокойно, а бузките му са розови. У някои деца се наблюдава леко посиняване около устните в първите днн след ражднето. Много рядко това явление може да продължи и през първите седмици, дори до третия месец. То също не заслужава излишни тревоги, защото е нормално. Ако обаче забележите синкав оттенък по цялото лице на бебето, особено при плач, ще трябва да съобщите това на лекаря.
Ако се е насукало много добре при последното хранене, новороденото може да не бозае така лакомо при следващото кърмене. Това е обяснимо. Ако обаче вашето бебе откаже да се храни 2 - 3 пъти подред, това е несъмнен признак на заболяване. Също така важен признак за заболяване е рязката промяна в цвета на бебето, чиито бузки губят розовия си цвят, даже цялото му личице става бледо, дори сивкаво. В такива случаи не се бавете, потърсете лекар.