Поради най-разнообразни причини могат да се получат нарушения в нормалната функция на мастните жлези на кожата, които да доведат до болестни изменения. Увеличеното отделяне на мазен секрет (себум) и натрупването му в кожата довежда до особено състояние на организма, известно под названието себорея. Себореята се появява най-често в периода на половото съзряване, като се задържа понякога и в зряла възраст. На почвата на мазна себорея се появява едно от най-честите заболявания — т. нар. младежки пъпки (обикновено акне). Заболяването започва в пубертета. Среща се и при двата пола. Кожата на засегнатите от себорея участъци е мазна и лъскава поради отделящите се капчици мазнина от разширените отвърстия на мастните жлези. По кожата иа лицето (челото, бузите и брадичката), гърба и гърдите се появяват дребни възелчета, в центъра на които скоро се образуват малки гнойни мехурчета. След няколко дни гнойните мехурчета се пукат, гнойта изтича и засъхва във вид на корички, след падането на които остава временна пигментация. По брой възелчетата и гнойните мехурчета са различни. Друг характерен белег на заболяването са комедоните. Те се виждат като черни точковидни образувания, които представляват вроговена материя, запълваща разширените изходни кавали на мастните жлези. При изстискване комедонът (излиза на повърхността на кожата във вид на бяло-жълтеникаво чер-вейче с черен връх. Кожата, върху която са разположени обривите, е мазна, лъскава, с разширени пори.
Причините за себореята и за обикновеното акне не са напълно изяснени. Играят роля наследствени фактори, ендокринни смущения, стомашно-чревни разстройства и др.
Л е ч е н и е т о се състои в ежедневно измиване с гореща вода и сапун. Един-два пъти седмично се прави парна баня, от която кожата набъбва, порите се отварят и комедоните (черните точки) се изстискват лесно. Пъпките не трябва да се изстискват грубо, със силен натиск, защото това може да доведе до образуване ла пегна и белези. За обезмазняване на кожата и за почистване на засъхналия секрет и образуваните корички се препоръчва редовно обтриване с 1—2% салицилов спирт, ла-вандулов спирт, камфоров спирт или спирт и етер по равни части. Прилагат се излющващи кремове със салицилова киселина, катран, сяра, българският препарат „Лада" и др. Силно излющващите помади трябва да се прилагат много внимателно, тъй като имат дразнещ ефект върху кожата. Поради това се препоръчва тези помади да се прилагат само върху малък кожен участък. Препоръчва се също облъчване с ултравиолетови лъчи. Много голямо значение има начинът на хранене и живот. Желателно е да се консумират главно пресни плодове и зеленчуци, да се полагат грижи за регулиране на стомаха, да се правят леки физкултурни упражнения, закаляване на кожата. Необходимо е да се избягват алкохолът, дразнещите храни, силните подправки, консервираните храни.