Отклоненията от нормалния характер на менструацията могат да засегнат всяка една от основните й характеристики — интервал, ритъм, времетраене, количество, качество и отражение върху общото състояние. Нерядко могат да се наблюдават и нарушения едновременно в няколко от елементите, които я характеризират.
ПРЕЖДЕВРЕМЕННА МЕНСТРУАЦИЯ
При нормални условия първата менструация у момичетата се появява между 10- и 14-годишна възраст (най-често между 11— 12-годишна възраст). Всяка поява на менструацията преди десетата година се означава като преждевременна. В редица случаи преждевременната менструация е само индивидуална особеност, проява на по-ранно полово съзряване, но може да бъде и признак на заболяване (толкова по-вероятно се касае за заболяване, колкото по-рано се е появила менструацията). Поради това при всяка менструация, появила се преди 10-годишна възраст, следва да се потърси консултация в кабинета по детско-юношеска гинекология или в гинекологичните кабинети при женските консултации.
ЗАКЪСНЯЛА МЕНСТРУАЦИЯ
За закъсняла поява на първата менструация трябва да се счита липсата на менструация до края на 15-годишна възраст Закъснялата менструация може да бъде физиологична-израз на закъснял пубертет, но може да бъде и патологична,обусловена от аномалии и заболяване на поло-вия апарат или от общи заболявания.
Физиологично закъснение в появата на менструация се на-блюдава по-често при слаби, мършави, физически неукрепнали девойки, както и при неестествено пълни.
При липса на менструация между 13- и 15-годишна възраст трябва да се обърне внимание на общото състояние на девойката и при нужда да се укрепи организмът с подходяща диета (богата на белтъчини и витамини), спорт, туризъм, закаляващи процедури (слънце, въздух, вода) и психотерапия за отстраняване на чувството за малоценност, ако такова съществува. При липса на менструация след 15-годишна възраст се налага консултация с гинеколог и съответно гинекологично и ен-докринологично изследване и лечение. Използуването на хор-монално лечение без предварително компетентно изследване и предписание от специалист може да бъде безполезно и дори вредно.
ЛИПСА НА МЕНСТРУАЦИЯ
Липсата на менструация не е самостоятелно заболяване, а симптом на гинекологично или общо заболяване. Изразява се в не-явяване въобще или трайно прекратяване на менструацията Различават се:
Физиологична липса на менструация. Наблюдава се през детската възраст, след 45-годишна възраст и по време на бременност и кърмене.
Патологична липса на м е н с т р у а ц и я. Това е липсата на менструация или трайното прекратяване на менструацията в годините на половата зрелост, която се дължи на гинекологични или общи заболявания. Причините за липсата на менструация могат да бъдат твърде многобройни и разнооб-разни. Тяхното изясняване често пъти е много трудно и изис-ква последователно изследване на три нива — участъков гинеколог, специалист по гинекологична ендокринология и накрая изследване в болнична обстановка.
За да бъде ефективно, лечението трябва да бъде причинно, т.е. да се лекува причината. Поради това не съществува лечебен метод или лекарство, което да може да възстановя мен-струацията при всички случаи. Това налага да не се използ-ват лекарствени вещества или народни средства без предварителна консултация със специалист гинеколог.
БОЛЕЗНЕНА МЕНСТРУАЦИЯ
Ненормално болезнената менструация е често срещана анома-лия. Освен интензивната болка в кръста и малкия таз често се наблюдават и други съпътствуващи невро-вегетативни смущения, свойствени на нормалната менструация, по изразени в по-силна степен. Понякога болката при менструация може да бъде толкова силна, че да направи жената нетрудоспособна.
Менструацията може да бъде ненормално болезнена още от първата си поява или да стане болезнена вторично, след като дълго време е била нормална, неболезнена.
Причините за болезнената менструация могат да бъдат различни, но, общо взето, се групират в три основни разновидности:
Психогенно обусловена болезнена менструация — твърде честа форма, пораждането на която не винаги е лесно да се изясни.
Функционално обусловена болезнена менструация — от нарушение па контрактилността на матката, хормонални разстройства и др.
Органично обусловена болезнена менструация — при аномалии в анатомичната структура на матката: недоразвита матка, еднорога или двурога матка, стеснение на каналчето на маточната шийка след аборт, при мио-ми на матката и др.
Болката може да бъде с присвиващ хракатер, постоянна или с прекъсване, остра или тъпа. Може да предшествува или да съпътствува менструацията. Обикновено е най-силна през първия ден или непосредствено преди идването на менструацията. Често се придружава от главоболие (понякога с мигренен характер), гадене, повръщане, безсъние, нервна превъзбуденост, нарушена физическа и психична работоспособност.
Трайното излекуване на болезнената менструация изисква уточняване и отстраняване на причината, а това налага системно гинекологично изследване.
Вземането на обезболяващи лекарствени средства (с които често се злоупотребява и привиква) може само временно да успокои болката, но не и да доведе до трайно излекуване. В ня-кои случаи се налага и хирургично лечение.
За временно успокояване на болката без лекарска консултация могат да се използуват само обикновени обезболяващи средства — аналгин, седалгин,. долиспан и др. — по 1 таблетка 3—4 пъти дневно. Поставянето на грейка на корема или кръста не бива да се прилага, тъй като може да предизвика обилни и опасни кръвотечения.
ОБИЛНА МЕНСТРУАЦИЯ
Ненормално обилната менструация може да бъде от два типа В едни случаи менструацията с обилна, но менструалната кръв запазва менструалния си характер и е без или със дребни съ-сиреци. В други случаи кръвта загубва менструалния си характер, има ярко червен цвят и по-големи съсиреци.
Ако при постоянно обилна менструация (особено от втория тип) не се потърси своевременно лекарска помощ, може да се стигне до тежка анемия и (макар и по-рядко) до застрашаващи живота кръвотечения. Обилните менструации се наблюдават по-често в началото на появата на менструацията (в пубертетната възраст) и по време на критичната възраст на жената.
Причините за обилната менструация могат да бъдат: нарушена хормонална активност на яйчниците, органични заболявания на матката (миоми, възпаления, полипи, недоразвитост и пр.) или общи заболявания (хипертонична болест, сърдечни или кръвни заболявания и др.).
И в тези случаи е необходимо преди всичко изясняване на причината и съобразно с нея съответно лечениие. Гинекологичният преглед по повод на обилна менструация може да открие неподозирано дотогава заболяване.
От казаното става ясно, че не съществува определено лекарство, с което да се лекуват всички форми на обилната менструация. Само когато липсва възможност за незабавна консултация с гинеколог, като временно симптоматично средство може да се използуват известните лекарства за намаляване количеството на менструацията: метилергобревин или метергин — по 20 капки 3 пъти на ден заедно с таблетките калциум С — по 2 таблетки 3 пъти на ден.
ОСКЪДНА МЕНСТРУАЦИЯ
Характеризира се с оскъдно количество кръв, като понякога се проявява само с кръвенисто зацапване. Често менструациите са и по-редки, и болезнени.
Менструацията може да бъде по-оскъдна през първата година от появяването и към края на критичната възраст преди окончателното й прекратяване. През годините на половата зрелост обаче оскъдна менструация (макар и да не смущава сериозно жената) налага задълбочено гинекологично изследване и изясняване на причините — атрофия на маточната лигавица след аборти, нарушена хормонална дейност на яйчниците, над-бъбречните жлези или хипофизната жлеза и др.
Оскъдната менструация често се съпътствува от безплодие, по-силно окосмяване или окосмяване от мъжки тип и пр.
Лечение се предприема само след изясняване на причината и по предписание на гинеколог.
НЕНОРМАЛНО РЕДКИ И ЧЕСТИ МЕНСТРУАЦИИ
За ненормално рядка м е н с тр у а ц и я се говори, когато менструалните интервали са по-дълги от 31 ден при нормално количество на менструалната кръв. Ненормално редките менструации са често и по-оскъдни. Тази менструална аномалия може да бъде първична или да се развие вторично след напълно нормални менструации. Редките менструации могат да преминат в трайно преждевременно прекратяване на менструацията.
За ненормално честа менструация се говори, когато менстралният интервал е по-малък от 21 ден при нормално количество на менструална кръв. По-честите менстру-ации са понякога и по-обилни.
Причините за тези менструални аномалии са най-често нарушения във функциите на сложната невро-хормонална система, която обуславя нормалната менструация. За изясняване на причините и уточняване на лечението е необходимо задълбочено гинекологично и ендокринологично изследване.
Всеки опит за самолечение е неразумен и би могъл да предизвика неприятни усложнения.
НЕПРАВИЛНИ МАТОЧНИ КРЪВОТЕЧЕНИЯ
Това са най-често оскъдни или умерени кръвотечения, които нямат връзка с менструацията, появяват се в различно време на менструалния интервал, явяват се без видима причина, след полово сношение или след гинекологично изследване през влагалището. Наблюдават се често през критичната възраст на жената, поради което се свързват с нея. Понеже обикновено (особено в началото на появата им) са оскъдни и непостоянни, често жените не им обръщат сериозно внимание и късно се обръщат към лекаря.
Причините за неправилните (ациклични) кръвотечения са изключително разнообразни — функционални хормонални разстройства, аборт при ранни срокове на бременност, неподозирана бременност, извънматочна бременност, общи заболявания (хипертонична болест, атеросклероза, кръвни и сърдечни заболявания и др.), възпалителни и туморни заболявания на матката и нейните придатъци.
Ето защо всяко неправилно кръвотечение от гениталиите, колкото и оскъдно да е то, налага неотложна консултация с гинеколог, който разполага с необходимите средства за изясняване причината на кръвотечението, за да определи правилното лечение. Понякога неправилните кръвотечения налагат по-специални изследвания: цитологично и колпоскопично (познати на жените от профилактичните прегледи), пробен кюретаж или вземане на материал за хистологично изследване, за да се изключи или диагностицира в най-ранния стадий ракът на маточната шипка и маточното тяло.
Много сериозно внимание и неотложна консултация с гине-колог изискват и т. нар. контактни кръвотечения — кръвотечения при полово сношение, влагалищно изследване
и пр.
Лечение на неправилните кръвотечения от гениталиите може да се предприеме само след пълно изясняване на диагнозата. Самолечението с капки или инжекции за спиране на кръвотечението, преди да е изяснена неговата причина, е противопоказано и опасно. То може да забави ранната диагноза и своевременното правилно лечение.