Захарта трябва да измините по-дълъг и труден път до черния дроб в сравнение с този на пчелния мед
Отговорът на този въпрос може да се изясни от фигурата, където е показан схематично пътят на усвояване на захарта и на пчелния мед от човешкия организъм.
От фигурата се вижда, че обикновената захар и глюкозата, съдържаща се в пчелния мед, се усвояват от организма по различен начин. Докато приетата с меда глюкоза без всякакви промени постъпва от стомаха и червата в кръвта през черния дроб, то захарта трябва предварително да се разпадне (хид-ролизира) в тънките черва под действието на чревния сок на глюкоза и фруктоза, които след това преминават в черния дроб и оттам чрез кръвния поток се разпределят по тъканите на организма.
Приетият с чай пчелен мед благоприятства усвояването на флуора, който се съдържа в чая и заздравява зъбния емайл, докато захарта възпрепятства този процес.
Организмът на здравите хора е способен да преработи захарта по описания по-горе път. Но за болните, у които липсват ензимите инвертаза и амилаза, и у които храносмилателната система е слабо активна, медът има голямо значение, тъй като техният организъм се избавя от излишно натоварване за инвертиране на захарта.
Медът бързо освобождава енергия, разходвана в период на най-напрегната дневна активност на човека.
Неговите предимства пред захарта могат да се изразят накратко в следното:
- той не раздразва лигавицата на храносмилателната система;
- лесно и бързо се усвоява от организма и бързо освобождава необходимата енергия;
- в сравнение със захарта той леко се пропуска през бъбреците;
- оказва естествено леко слабително действие;
- оказва успокояващо (седативно) влияние на организма.
Медът е ефективно успокояващо средство. Влияе благоприятно на нервната система. Оказва благотворно въздействие върху стомаха, успокоява острата раздираща кашлица, намалява болките при артрити и др.
Рецепта № 230. Старо изпитано средство срещу кашлица
Сварете 1 лимон на слаб огън в продължение на 10 мин. Кората му ще омекне и от него може да се изстиска повече сок. Разрежете лимона на 2 половини и изцедете сока им в чаша за вода. Прибавете към него 2 супени лъжици глицерин и го разбъркайте с лимоновия сок. Долейте чашата догоре с течен мед и разбъркайте сместа добре.
Дозата на сиропа се регулира според обстоятелствата. Ако кашлицата се проявява по-рядко, взема се по 1 чаена лъжичка на ден, като преди употреба сместа се разбива силно. Ако кашляте нощем, вземайте по 1 чаена лъжичка от сместа вечер преди лягане и една през нощта. Ако имате силна кашлица, сиропът се взема както следва: 1 чаена лъжичка сутрин след ставане от сън, една по обед, една след обед и още по една след вечеря и през нощта.
Според намаляването на кашлицата броят на приемите на сместа съответно се намалява.
Според д-р Д. С. Джарвис това е едно от най-ефективните средства против кашлица. То притежава редица предимства - не разстройва стомаха и може да се прилага при всички възрасти.