Лещенката се причинява от вирус и е силно заразна болест, засягаща предимно децата. При възрастни същият вирус причинява особена болест, която се нарича херпес зостер. източник на заразата е болният и предаването й става по въздушно-капков път.
Инкубационният период трае от 9 до 21 дни.
След леко изразени начални прояви (умерена температура, леки катарални явления и отпадналост), които траят 1-2 дни, се появява характерен обрив, наподобяващ по форма лещени зърна, поради което народът нарича тази шарка лещенка.
Обривът се разпространява по цялото тяло, като засяга и окос-моната част на главата. В началото той се появява под формата на мллкн вьзелчета, еволюиращи бързо в мехурчета. В на-чалото мехурчетага са изпълнени с прозрачна течност, която скоро помьтняпа В течение на 4 - 5 дни мехурчетата засъхват и се покриват с корички., Характерно е, че обривът се появява на 23 вьлнн, което позволява едновременно да се видят възелчета, мехурчета и засъхващи мехурчета с корички (обивът се оприличава на картината на звездно небе). Понякога обривът се придружава от сърбеж. Заболяването най-често оздравяпа, без да оставя следи, но при разчесване и допълнително инфектиране на мехурчетата могат да останат белези.
Протичането на заболяването обикновено е леко, но при възрастни хора може да протече тежко. По-тежко протича и при деца, които по време на заболяването са били лекувани с коргизонови препарати.
В редки случаи лещенката може да даде усложнение — енцефалит, който протича с понижен мускулен тонус, замъглено сьзнание, гърчове и други нервни прояви.
Ефективни лекарствени средства срещу варицелата не съществуват. Болните се изолират дома. Контактните неболедували деца се изолират от 11-ия до 23-ия ден от контакта.
Херпес зостер се характеризира с ограничен мехурчест обрив, който най-често се разполага по кожата на гръдния кош, поясната област или върху лицето. Обривът се разполага по хода на кожните нерви и се придружава със силна невралгична болка.