Значителна част от жените имат твърде погрешна представа за критичната възраст, поради което някои съвсем не се интересуват от нея, а други я приемат едва ли не трагично с неоправдан страх и душевен смут.
В същност климактериумът е възрастов период от развитието на организма на жената, през който настъпват определен промени в психичното и физическото състояние.
В развитието на женския организъм, се наблюдават няколко фази:
Детство — времето от раждането до началото на половото съзряване (до 10-годишна възраст).
Пубертет — периодът на половото съзряване (при нашите условия 11—14-годишна възраст).
Полова зрялост — времето на пълно физическо, полово и психично развитие, когато жената става годна да изпълни основното си предназначение — да стане майка. Това е възрастта на третото и четвъртото десетилетие.
Климактериум — възрастовият период, през който постепенно отпадат половите функции на жената, отслабва способността й да забременява и ражда, намалява хормоналната Дейност на яйчниците до пълно прекратяване, има промяна и понижение на жизнените функции.
Менопауза — периодът на климактериума, който на-стъпва след окончателното прекратяване на менструацията.
При нашите условия климактериумът започва около 45-ата и завършва около 55-ата година от живота, така че средната му продължителност е 10—12 години, от които около 2/з се падат на менопаузата. Понякога обаче климактериумът и менопаузата могат да настъпят значително по-рано — преди 40-го-дишна възраст или по-късно — след 50- и дори след 60-годишна възраст.
Климактериумът, макар и регресивен, е физиологичен процес, поради което може да настъпи и протече спокойна и незабелязано — без рязко нарушение в характера и ритъма на жизнените функции и само с единствена манифестна промяна — разредяване и пълно прекратяване на менструалните цикли. Това е характерно за нормалния климактериум.
В други случаи обаче навлизането в климактериума може да има истински кризисен характер, да се съпътствува от неприятни симптоми, които могат да надхвърлят границите на физиологичните промени и да преминат в болестно състояние или да маскират признаците на други опасни заболявания, развиващи се в тази възраст. Това е характерно за патологичния климактериум. В този смисъл климактериумът наистина може да се окаже понякога „опасна възраст" за жената.
Най-ранните и типични признаци на критичната възраст са разстройствата в менструалния цикъл — най-често удължаване на менструалния интервал и намаляване на времетраенето и количеството на менструацията. Рядко менструациите се прекратяват изведнаж. Обикновено те стават обилни след нормален или удължен интервал, а времетраенето се удължава. При всички случаи обаче интервалът между две менструации остава чист. Всяка жена трябва да запомни това. Неправилните, макар и много оскъдни кръвотече-ния в интервалите между менструациите не се дължат на критична възраст. Те налагат незабавна консултация с гинеколог.
През климактериума (макар и бавно и постепенно) настъпват регресивни промени в половите органи и вторичните полови белези. Гърдите загубват своя тургор и еластичност или силно наедряват поради натрупване на мастна тъкан. Окосмяването и тургорът на външните полови органи намаляват, нерядко се появява бяло течение и сърбеж или сухота на влагалището.
Характерни за критичната възраст са и невро-вегетативните промени, от които особено чести и неприятни са т. нар. горещи вълни - усещане на топлина, разливаща се по цялото тяло и понякога последвана от обилно изпотяване. Нерядко се явяват главоболие, безсъние, липса на апетит, запек, натрупване на газове в червата и подуване на корема, коли-кообразни коремни болки, често уриниране и др.
Промяната в обмяната на веществата по време на климакте-риума често води до затлъстяване или отслабване, до промяна във фигурата и външния облик на жената, до намаляване гъвкавостта и грацията на женското тяло.
Промените в хормоналното равновесие при някои жени водят до смущения в психосексуалния живот — отслабване на поло-вото желание и удовлетворение до пълна полова студенина, а в други случаи — изострено полово влечение и психосексуална неустойчнвост, които могат да станат повод за семейни кон-фликти.
Макар и рядко, при психично лабилни жени могат да се наблюдават и психични смущения — лесна раздразнимост, емоционална лабилност, безпричинна склонност към сълзи, апатия, меланхолия и пр. Честа причина за психични смущения е неоправданото чувство за малоценност, за отлитаща младост и неизбежно застаряване.
Всяка съвременна жена трябва да бъде готова да посрещне критичната си възраст спокойно, без неоправдан страх и смут. Тя трябва да помни, че след пищното лято идва мъдрата есен на живота и че от нея зависи да отсрочи старостта.
Жената никога не трябва да забравя, че спирането на менструацията не е начало на старостта, защото още дълго време след това яйчниците продължават да отделят хормоните, определящи женствеността на женския организъм, половия нагон, половото удовлетворение. Освен това творческите интелектуални възможности остават още дълго време ненакърнени.
Редом с това жената трябва да помни, че критичната възраст (независимо дали протича като нормален или патологичен климактериум) задължава всяка жена да бъде под системния профилактичен контрол на женската консултация. И още нещо!
Всяко неправилно кръвотечение, независимо дали е обилно, оскъдно или има характер само на „кръвенисто замърсяване", налага незабавна консултация с гинеколог, защото зад него могат да се крият сериозни заболявания.
Когато критичната възраст на жената протича без субективни или само с леки субективни оплаквания, които не нарушават нейните семейни, трудови, съпружески и обществени задължения не се нуждае от лечение.
Правилният диетичен режим с разумно ограничение на въглехидратните храни и мазнините, с изобилие на плодове и зеленчуци, с ограничение на алкохола, тютюнопушенето пикант-ннте и консервираните храни е важно профилактично мероприятие както за предотвратяване на климактеричните смущения, така и за тяхното лечение (когато съществуват).
Разумният режим иа труд и почивка, на бодърствуване и сън, на полов живот без ексцесии е важен фактор за нормалното протичане на климактериума.
Мощннте общоукрепващн природни фактори - слънце, въз-дух и вода, съчетани с лечебно оздравителна физкултура, туризъм и спорт, са в състояние не само да предотвратят, но и да възстановят нарушените функции през критичната възраст. Рационалните козметични грижи, прилагани разумно, са в състояние дълго време да не допуснат появата на неприятните вънщни прояви на възрастта.
Нуждата от лекарствено и хормонално лечение при патологичния климактериум се решава само от лекаря гинеколог.
Много жени в критичната възраст по свой почин или по съвети на некомпетентни лица се стремят да поддържат младостта си с употреба на хормонални препарати, които предизвикват „лъжливи менструации". Тези опити могат да се окажат опасни.
При патологичен климактериум с тежки симптоми жената трябва да се довери на гинеколога. Съвременната медицина разполага с мощни средства, с които патологичният климак-териум може да бъде овладян и жената да премине критичната възраст спокойно и без усложнения.