Нормално при раждането двата тестиса на момчетата са се спуснали вече в мъдната торбичка (скротума). Ако това спус-кане не се извърши навреме, говорим за крипторхизъм. Той обичайно е едностранен и рядко двустранен. Спирането на тестиса може да стане на различни места по неговия път, но е най-често в слабинния канал. Задържаният тестис атрофира и губи своите функции.
Тестисът, който е задържан в слабинния канал, дава чувство на болка вследствие теглене или притискане. При прегледа в мъдната торбичка не се открива тестис. По хода на слабинния канал се забелязва леко изпъкваща подутина.
Лечението на крипторхизма у децата може да бъде консервативно и оперативно, а при възрастните е изключително оперативно. Лечението с хормони е с ограничело приложение, и то главно като опит, преди да се предприеме операция, или при деца с двустранен крипторхизъм и с изразено полово не-доразвитие и хормонални смущения. Най-добре е в тези случаи лечението да се води от специалист по ендокринни заболявания.
Важен е въпросът, кога трябва да се извърши операцията. Когато тестисът се намира подвижен в слабннния канал, има надежда до половото съзряване той постепенно да слезе в мъдната торбичка. Когато операцията е наложителна, тя трябва да се извърши между 5- и 7-годишна възраст.