Главното при нея са обривите по кожата, които наподобяват ожарване от коприва и оттук народното название копривна треска. Изведнъж се появява сърбеж по кожата и различни по големина и месторазположение кабари: светлорозови, повече или по-малко издигнати над околната бледа кожа петна, които бързо могат да изчезнат. Кабарите най-често са разположени по тялото, лицето и крайниците. Обривът вълнообразно ту се засилва, ту отслабва. В някои случаи редом с кабарите могат да се появят бързопреходни отоци по устните, около очите и по други места. Много деца получават само пo 1-2 пъти в живота си уртикария, а при други се повтаря често.
При това заболяване е налице повишена чувствителност към различни вещества. В едни случаи уртикарията е свързана с консумиране на храни (белтък от яйце, консервирани риби или меса, шоколад, портокалов сок, кайсии, ягоди и др.), в други - с различни лекарствени средства; в трети роля може да играе охапването от насекоми (комари, паяци, пчели и др.). При инжектирането на различни серуми също може да се появи уртикариален обрив, който се придружава с повишена температура, сърбеж и болки в мускулите, и ставите (това е т. нар. серумна болест).
При децата се наблюдава особена форма от копривна треска, наричана строфулус.
Рядко уртикарията продължава дълго и протича тежко. Сър-бежът се усилва при разчесване и често се стига до инфектиране. При втриването на дехидрокортизонов мехлем обаче сърбежът се успокоява. И тук съветът на лекаря е необходим, за да се изясни причината на заболяването и да се проведе системно лечение.