Това е остра заразна болест, която се причинява от особен род бактерии. Най-често се засяга ранната детска възраст (2— 5-годишна възраст). Могат да боледуват и новороденн деца, като при тях болестта протича тежко. След преболедуването се изработва траен имунитет.
Причинителите на коклюша са сравнително устойчиви извън организма на болния. Предаването на заразата става по въздушно-капков път — при кашляне, кихане и повръщане.
Инкубационният период трае от 7 до 14 дни.
В началния стадий, наричан к а т а р а л е и, при сравнително добро общо състояние се появява кашлица, която нощно време се засилва и след 5—10 дни постепенно придобива при-стъпен характер. Температурата обикновено не е повишена. След това настъпва вторият стадий, наричан конвулсивен. който се изявява с типичната конвулсивна кашлица. Детето предусеща близкото настъпване на кашлнчния пристъп, става неспокойно, следват няколко покашлялия и след мъчително Дълбоко вдишване и същевременно издаване на хриплив звук настъпва самата мъчителна кашлица. Хрипливият звук напо-добява рев на магаре.или кукуригане на петле, откъдето идват и народните названия „магарешка кашлица и „кукуригница".
По време на кашличния пристъп лицето на детето става синка-вочевено, езикът се изплезва и болното прави опит да от-храчва като че ли се е задавило. Нерядко пристъпът завършва с повръщане. След кашличния пристъп в продължение на 1-2 часа детето е спокойно и преглеждащият го по топа време ле-кар мъчно може да познае , че то боледува от коклюш. Поради то наблюденията на кашличния пристъп от страна на ро-дителите допринасят много за изясняване диагнозата на за
боляването.
Кашличните пристъпи могат да се повтарят 15—20, дори 50 пъти в денонощие. Често пъти при затопляне през нощта кашличннте пристъпи зачестяват, като детето се пробужда от сън при появата на всеки нов кашлнчен пристъп.
Оздравяването настъпва бавно и продължение на 4—8 и повече седмици. Кашличните пристъпи стават по-редкн, но в края на пристъпа детето отделя по-обилно храчки. Намаленият апетит постепенно започва да се подобрява. При алергични и психично лабилни деца кашлицата може да продължи няколко месеца, като нерядко се обостря от прибавени други възпаления на дихателните пътища.
Коклюшът дава редица усложнения: бронхити, бронхопнев-монии, серозни менингити, тежки енцефалити. Менингитите и енцефалитите се проявяват с гърчове.
Прилаганата противококлюшна ваксина предпазва повечето от децата от заболяване. Малък процент от ваксинираните деца обаче могат да заболеят от коклюш, който при тях протича нехарактерно, продължава с месеци и трудно се разпознава.
Болните се изолират в продължение на 30 дни от началото на кашлицата.
Антибиотиците в почти 50% от случаите не довеждат до излекуване. Най-голяма роля играе гледането на коклюшно болните деца. Децата трябва да се извеждат ежедневно на чист въздух и да спят при отворен прозорец. Могат да се използуват и планински курорти. Храната трябва да бъде недразнеща, полукашава и да се дава в по-малки количества, за да се избегне повръщането.