Коклюшът е бактериално заразно заболяване, най-характерното за което е идващата на пристъпи мъчителна кашлица. След въвеждането на противококлюшната ваксина това заболяване се среща по-рядко и главно при неваксинирани кърмачета и по-големи деца.
Инкубационният период е от 7 до 15 дни. Началото на коклюша прилича на леко възпаление на горните дихателни пътища и се проявява с лека хрема, суха кашлица, леко повишена или нормална температура. Кашлицата от ден на ден зачестява, особено нощем. Малките деца при кашляне проявяват безпокойство, изпитват страх от задушаване и стават плачливи. След 7 до 10 дни засилващата се кашлица започва да идва на пристъпи и да става характерна, така че наблюдателната майка може вече да се усъмни за появата на коклюш. Много добре е при лекарския преглед майките подробно да опишат и дори да имитират осо-беностите на кашличния пристъп, като с това ще улеснят лекаря при определяне естеството на заболяването. Ако лекарят преглежда детето само по време, когато то няма кашличен пристъп, разпознаването на болестта е трудно и грешките са чести. Картината на кашличния пристъп е следната: Детето предчувства и се плаши от приближаващия кашличен пристъп. Става неспокойно и търси да се хване за ръката или полата на майка си. След няколко последователни леки закашляния се появява внезапно и дълбоко вдишване, придружено с особен хриплив звук (наречен «реприз»). Следват няколко мъчителни закашляния, по време на които лицето на детето се зачервява и дори леко посинява, езикът малко се изплезва и в края на кашличния пристъп детето се опитва да изхрачи жилави храчки, а понякога дори повръща. На майките често им се струва, че детето се е задавило или че има нещо в гърлото, което го кара да кашля. Тези мъчителни кашлични пристъпи се повтарят от 10 до 30 и повече пъти за дено-нощие, като могат да се засилват при хранене, при затопляне или сутрин при ставане. Най-важното е, че между пристъпите детето е спокойно и почти не кашля. Апетитът му намалява. Температурата не е повишена, а силните пристъпи от кашлица продължават 4 до 6 и повече седмици, като след това стават по-редки и по-леки. У някои нервни и склонни към алергични заболявания деца обаче в продължение на няколко месеца може да остане склонността към подновяване на кашличните пристъпи. Подобна продължителна кашлица плаши родителите, но тя най-често завършва с подобряване и пълно оздравяване.
У новородените и малките кърмачета коклюшът протича тежко и дава усложнения (пневмония, отит и др.).
Лечението е трудно. Повечето от антибиотиците не действат ефикасно и не са в състояние да спрат продължителните кашлични пристъпи. Добро действие имат чистият и свеж въздух и промените на климатичната обстановка. Стаята на детето трябва да се проветрява често и да не се претопля. През топлите сезони е добре децата да спят на отворен прозорец. Може да се използва и климатично лечение, но не на море. Храненето трябва да
става по-често, на малки порции, защото обилното хранене довежда до повръщане.
Болните с коклюш се изолират в продължение на 4 до 6 седмици от началото на заболяването.
Противококлюшната имунизация е добро предпазно средство и тя не трябва да се пропуска. Около 10 до 15 % от имунизираните деца обаче боледуват от коклюш, разбира се в много по-лека форма от неимунизираните.