През първите 2-3 дни след раждането тя е доста интензивно розова, дори леко зачервена, мека и пухкава. След това зачервяването постепенно изчезва в започва леко трицевидно или по-едро лющене на повърхностния слой. Това нежно лющене продължава 1-2 седмици, рядко повече.
В първите дни може да видите по нослето на бебето малки леко надигнати точици с белезникаво-жълтеникав цвят. Това не е заболяване, а задържана материя в изходните каналчета на мастните жлези на кожата на носа. Не заслужават тревога малките колкото главичка на карфица мехурчета по челото на бебето, изпълнени с бистра течност. Това пък е задържан секрет в каналчетата на потните жлези.
Някои новородени имат по раменете и гръбчето малки фини косъмчета, а други ги имат даже и по челото. Те са най-обилни при недоносените. Тези косъмчета, наречени лануго, опадват при следващите седмици и месеци.
Майчините пе т н а се наблюдават у почти всички новородени. Те се виждат като червени петна с различна форма в областта на тила, в основата на носа и по челото. При натиск избледняват, защото представляват разширени кръвоносни съдове. Тези петна също са нормално явление и изчезват без никакво лечение до края на първата година.
Монголските петна не са толкова чести и също са невинни. Наблюдават се само у деца с по-тъмна кожа и никога при русите. Ще ги видите по гърба, поясно-кръстната област и седалището, големи колкото длан, с различна форма и мастилен черен цвят. Изчезват спонтанно до края на първата година, рядко по-късно.
Сухата кожа е характерна за преносените деца, може да се види и при родените навреме. Обикновено след 1-2
седмици кожата у тези деца добива нормалния си вид. Дотогава е уместно да я намазвате леко след къпане с олио или бадемово масло.