Паркетът може да се покрие с безцветен водоустойчив лак, който не трябва да се разрежда прекалено много. При лакирането трябва да се упражни известен натиск, за да се улесни поливането на лака. Преди това паркетът трябва да се почисти с бензин, като се вземат строги мерки за безопасност: печката да се изгаси, всички електрически уреди да се изключат. Пушенето е абсолютно забранено! Прозорците трябва да са широко отворени. Когато бензинът в съда се замърси, той трябва да се смени с нов. След почистването стаята трябва да се проветри основно.
След като бензинът се изпари, паркетът трябва да се шлайфа със ситна шкурка, а след това щателно да се почисти с мека кърпа или прахосмукачка. Освен с бензин паркетът може да се почисти и с някои алкално действащи препарати, като след това се измива 2 - 3 пъти с гореща вода, към която се прибавя по 1 супена лъжица оцет на литър вода (за неутрализиране на остатъците от препарата). След окончателното му изсъхване, т.е. след около 1 - 2 дни, паркетът се лакира, а ако отделни парчета от него са разсъхнали, той се намазва с безир и след това се лакира - най-напред с по-разреден лак, а след изсъхването му - втори път с по-гъст лак.
Лакът върху паркета се нанася с кръгла четка. По принцип паркетът не се мие с вода, но ако е лакиран, може редовно да се избърсва със слабо навлажнена мека кърпа. Ако се лакира стар паркет, той предварително трябва да се почисти, а ако е силно замърсен - да се изцикли. Налага се внимателно да се премахнат остатъците от паркетин, паркетол или други препарати от повърхността му, тъй като те биха повредили новото покритие.