Класифицирането на овощните растения на групи с общи признаци се извършва на основата на ботаническата характеристика на надземните им органи и на морфологичните особености на техните плодове.
Според устройството на надземните органи овощните растения се разпределят на дървесни, храстовидни, полухрастовидни и тревисти.
Дървесните овощни видове имат само едно стъбло, от чиито разклонения се изгражда короната. Дървесни видове са ябълката, крушата, черешата, вишнята, прасковата, кайсията, бадемът, орехът, кестенът и др.
Храстовидните овощни растения се развиват на няколко едногодишни стъбла върху единна коренова система. Такива са лешникът, смокинята, касисът, червеното и бялото френско грозде и др.
Полухрастовидните овощни растения не са многогодишни. Техните стъбла загиват на втората вегетация след като плододават. Такива са малината и къпината.
Тревисто овощно растение е ягодата.
В зависимост от особеностите на плодовете овощните растения се подразделят на: семкови (ябълка, круша, дюля и мушмула); костилкови (слива, джанка, череша, вишня, праскова, кайсия и др.); ягодови (ягода, малина, къпина, касис; френско грозде и др.); черупкови (орех, бадем, лешник и кестен).