Излъчването на цифрова телевизия в България се осъществява за първи път в София през 2004 година, като тогава е все още експериментално. Малко по- късно, през 2009 година е приет стратегически план за въвеждането на цифрово телевизионно радиоразпръскване в Република България, според който до 2012 година 95% от населението на страната трябва да разполага с възможност за приемане на цифрови телевизионни програми. Цифрата е висока, но не и непостижима.
Подобно на Интернет услугите, цифровизацията трябва да премине през две фази. Поне така е по предварителните изисквания. По време на първата ще бъдат изградени две национални мрежи, които да осъществят наземното цифрово телевизионно разпръскване на Българската национална телевизия, дванадесет регионални мрежи и редица частни търговски телевизионни оператори. Във втората фаза пък ще бъдат включени още три национални и петнадесет регионални мрежи, както и свободните телевизионни канали.
Как работи всъщност цифровата телевизия? Тази технология се изгражда на т.нар. островен принцип, при който страната е разделена на дванадесет региона: София, Пловдив, Кърджали, Стара Загора, Бургас, Варна, Смолян, Шумен, Русе, Благоевград, Плевен и Видин. С помощта на две лицензирани компании ще бъдат извършени двата етапа на цифровизацията, като едната фирма ще отговаря за първия етап, а другата ще ръководи втория.
Цифровото излъчване в страната ще се извършва от 6 национални мрежи (мултипекси). Всяка една от тях ще съдържа от четири до осем програми, а Българската национална телевизия и Националното радио ще бъдат поверени на отделен мултиплекс. Като допълнение ще заработят още 27 регионални мрежи, които ще се грижат за местните програми в по- големите градове. Така поетапно в годините до 2014 броят на цифровите програми, които ще се излъчват трябва да достигне този на телевизионните канали в кабелните мрежи. 2015 година пък е крайният срок, в който страната ни трябва да приключи прехода от аналогова към цифрова телевизия.
Това е накратко за същността и как работи тази сравнително нова технология, която е част от ежедневието на всеки от нас.