Как да оцените или къде да инвестирате спестените си пари?
Парите сами по себе си, нямат стойност, освен ако те нямат цел. Казано по друг начин, няма никакъв смисъл да спестявате пари, ако не знаете какво ще правите с тях или в какво ще ги инвестирате. Примерно ако искате нова къща, апартамент или имате нужда от образование, тогава спестените пари придобиват друг смисъл, те имат цел. Специалистите препоръчват да не държите всичките си пари на едно място, а да ги разделите поравно в инвестиции. Прост пример е следният: Ако имате 30 000 лв. 1/3 от тях дръжте в банковата си сметка, 2/3 инвестирайте в благородни елементи примерно злато, платина и т.н., а останалата част можете да ги държите в сейфа си или в място, което считате за сигурно. По този начин, не рискувате да загубите всичките си пари наведнъж, при евентуален проблем или инфлация.
Как да се настроим за спестяване?
Тука много е важно да имате някаква цел. Това, че всеки ден, всеки месец спестяванията ни нарастват означава, че приближаваме своята цел и това би трябвало да ни настройва позитивно, за да продължим напред. Пример може да е и следният случай: да речем, че искате да си вземете къща/апартамент за 60 000 лв. Разделете тази сума на 3 етапа и след завършване на всеки етап, празнувайте. Примерно, когато направите 20 000 лв. можете да си позволите една екскурзия със семейството или отидете на кино с приятелите си. Разбира се това само е пример, вие можете да измислите и други алтернативни варианти. Сега ще кажете, добре, но аз спестявам, а не искам да харча. Няма нищо лошо, това е супер, но след определена спестена сума, може да позволите да се почерпите. Това ще ви даде сила и тласък , за да продължите напред.
Как да определите бюджета си, за да спестите пари?
Да кажем, че имате две ръце (освен, ако не сте от друга планета ) едната приема парите или събира, а другата дава или харчи. Балансът между ръцете ви представлява бюджет. Предимно по-лесно е да определите от къде получавате приходите, в сравнение с разходите. Тука е много важно да знаете парите за какво отиват или се харчат. Експертите препоръчват да си водите записки и да определяте, пътешествието на всеки един лев от вашият бюджет. Всички знаем, че когато стане дума за бюджет или пари, всички се мръщим и се дигат скандали, разбира се ако сте семейни, затова поне веднъж в месеца си определете бюджета, колко пари ще похарчите и колко ще спестите? Ако го направите това предварително, така ще спестите неприятните емоции и скандали и повече време ще прекарате със семейството си в щастие или спокойствие.
Задължително ли е да определим бюджета си?
На този въпрос ще ви отговоря по следния начин. Един кораб, може ли да пътува без вода? Лично аз смятам, че не може. Бюджета не е много сложно нещо, просто трябва да определите кое къде ще отива и къде ще стои. Това е цялата работа. Всеки лев трябва да има своята цел. Ако се стремите да контролирате нещата и го правите правилно, ще намалите проблемите в известна степен.
Гост автор: Аднан Расим (blogger, freelancer).