Човек трудно може да си даде сметка колко сили и енергия са необходими за една домакиня, за да върши ежедневната си работа. Изследванията са показали, че една домакиня със средно голямо домакинство ежедневно оставя много километри изминат път зад гърба си. Необходими са й едва ли не толкова калории, колкото например на един работник от металургичната промишленост.
Въз основа на научни изследвания са утвърдени методи и начини, чрез които могат да се спестят много сили и ненужно напрежение на домакинята.
Стихийността в работата води до бързо изчерпване на човешките сили. Много от жените - домакини често не се замислят за собственото си здраве.
За правилната организация на домакинския труд не е достатъчно само да се използва съвременната техника, но и да се спазват правилата за хигиената на труда.
За да се върши работата не само успешно, но и приятно, има значение правилното положение на тялото. Това обаче е свързано и с друго важно условие - целесъобразното подреждане на кухнята и жилището. Това ще рече, че всички мебели в кухнята, като маси, шкафове, мивка и други, а също и всички домакински уреди трябва да са поставени на най-удобната за работа височина (фиг. 1). Съвременните домакински уреди, които облекчават труда и пестят време на домакинята, са също една от важните предпоставки за хигиената на труда. И не на последно място трябва да се поставят инициативата и организаторските способности на домакинята в тази област. Само от нея зависи как ще се редува напрегнатият домакински труд с почивката и разтоварването.
Законите на трудовата хигиена
При лежащо положение се изразходва най - малко енергия, а при навеждане - най-много
Резултатите от изследванията върху домакинския труд са показали, че в седнало положение се изразходва 4%, при стоене - 12%, а в наведено положение 55% повече енергия, отколкото в легнало положение . От тези данни могат да се изведат няколко от най-важните правила за хигиената на труда:
1. Не стойте прави, когато имате възможност да
седнете. Голяма част от домакинската работа, която повечето жени
вършат прави може да се върши в седнало положение. Така могат да се белят картофи, да се почистват зеленчуци, варива, ориз и др.
Ниската маса изисква навеждане. Подходяща височина за работа, е седящото положение
2. Носенето на тежки предмети е неизбежно в домакинството. Но какво да се прави? В такъв случай трябва да се има предвид следното:
- една тежест се носи толкова по-леко, колкото е по - близо до тялото; по възможност тя трябва да се държи за най - тежката й страна;
- товарът трябва да се разпредели по възможност равномерно и то в двете ръце
- не носете товари, по - тежки от 3 до 5 кг в едната си ръка или на едното си рамо. Ако не спазите този съвет, стойката и походката ви се влошават, а може да възникне и изкривяване на гръбнака. Постарайте се да разпределите тежестта в две чанти или кофи, а ако условията позволяват, използвайте раница или чанта на количка;
- тежестта, която носите в раница, трябва да бъде разположена колкото може по-близко до тила, иначе центърът на тежестта значително ще се измести назад и вие ще бъдете принудени да вървите наведени силно напред;
- ако постоянно носите на плещите си даже не голяма и не много тежка чанта, не забравяйте колкото се може по-често да я прехвърляте от едно рамо на друго;
- ако някоя тежест се налага да се носи само с едната ръка, чрез изпъване на свободната ръка да се помъчим да създадем известно равновесие;
- ако трябва да се вдигне нещо тежко от пода, най-добре е това да става с подгънати колене, защото мускулатурата на краката е много по-силна от тази на ръцете;
- носенето на товара на гръб е много по - леко, отколкото чрез обременяване на ръцете. Това най - добре се чувствва при носенето на товари по стълбища;
- когато повдигаме даден товар, винаги трябва да вдишваме. Това трябва да ни стане навик и когато вдигаме ръцете нагоре при простирането на дрехи.
В двете ръце се носи по-лесно
3. Една масичка на колела може свърши добра работа при пренасянето на повече неща. Тя може да нн улесни, когато извършваме работа в седнало положение.
4. Силното изпъване на тялото също може да има неприятни последици, затова при простиране на прането или при друга подобна работа в домакинството винаги трябва да се търси най - удобната височина или да си служим със стълбичката за домакински цели. По тази причина в горните рафтове на шкафовете трябва да поставяме неща, които по-рядко се използват.
5. При почистване и избърсване на пода не стойте постоянно наведени, а използвайте четки, метли и бърсалки с по-дълги дръжки.
Височината на работното място е извънредно важна!
Въпросът за работната височина на масата в кухнята е обект на многобройни проучвания. Тя е в зависимост от ръста на домакинята, но въпреки това за размерите й могат да се препоръчат някои средни данни:
Маса за работа в седнало положение - височина 70-75 см.
Маса за рaбота в изправено положение - височина 82-85 см.
Дъска за гладене в седнало положение - височина 65-75 см.
Дъска за гладене в изправено положение - височина 86-88 см.
Обърнете внимание на фигурата. На нея са показани правилното (вдясно) и неправилното (вляво) положение на тялото при различни домакински дейности.
В една модерна съвременна кухня е целесъобразно да има маси с два плота на различна височина - един по-висок - 90-91см, който ще се използва например при почистване и рязане на зеленчуци, приготвяне на салати, и друг по - нисък плот с височина 80 см за работа, свързана с разход на повече сили (месене на тесто, разбиване на яйца и др.).