За консервиране трябва да се употребяват само пресни, цели и неповредени плодове и зеленчуци.
Стерилизираните в стъклени буркани зеленчукови консерви и плодови компоти се съхраняват в сухо, проветриво и тъмно помещение (най-добре в мазе), в което температурата не се понижава под 0° С. Ако в мазето няма подходящо място, най-добре е да се държат в някой шкаф в помещение, което няма да се отоплява.
Внимание! Не трябва да се употребяват за храна консервирани продукти, ако има и най-малки признаци за развалянето им.
Развалените зеленчукови, месни и рибни консерви могат да причинят тежки отравяния. Те се познават по издутите капаци на бурканите и капаците и дъната на ламаринените кутии (бомбаж на консервите). При отваряне на кутия или буркан с развалено съдържание от тях с леко свистене се отделят газове. Продуктите в консервата са меки, слизести и често с тъмни петна по повърхността и вътрешността им.
При отварянето на консервите съдържанието им трябва да се прехвърли в порцеланов или стъклен съд (ако са в ламаринени кутии), особено ако част от него ше се остави за другия ден. Те трябва да се поставят в хладилник.
Плодовите компоти и плодовите сокове трябва да са с приятна, съответна на плодовете миризма, което е указание, че са запазени и годни за консумация.
Консервиране на риба при домашни условия не се препоръчва.
Може ли да се консервира с аспирин?
Някои домакини приготвят за зимнина зеленчукови консерви, при което като консервиращо средство употребяват аспирин.
Правилно ли е това? Определено трябва да се каже - He!
Аспиринът по химичен състав представлява ацетилсалицилат и той не е хранителна добавка, а лекарство с многостранно действие. Може и трябва да се употребява само по лекарско предписание, и то в определени дози, тъй като безконтролното му използ-ване не е безвредно за човешкия организъм.
Освен това употребата на продукти, консервирани с аспирин, води до повишена чувствителност на организма към него, поради което при нужда лечението със салицилати ще се окаже невъзможно вследствие на алергични реакции.
Казаното за аспирина важи напълно и за салициловата киселина, която под названието „салицил" някои употребяват за кон сервиране.
Като консервиращи средства при домашни условия могат да се употребяват сол, оцет, захар и лимонена киселина. Всички други средства, в това число и аспиринът, са вредни и използването им е свързано с опасни за здравето последици.
Няколко думи за металните капачки за стъклени буркани и бутилки
Жълтите метални капачки с каучукови уплътнители са лакирани, а белите не са.
Лакираните капачки могат да са съхраняват няколко години, ако се държат на сухо място.
Нелакираните капачки са запазват, като се поставят в полиетиленови торбички. В по-влажните райони, за да се избегне ръждясването на капачките, уплътнителните пръстенчета се снемат, а двете повърхности на капачките се натриват с парченце плат, напоено с вазелин. Капачките се поставят в полиетиленови торбички или се завиват плътно в хартия.
Еластичността на каучуковите пръстенчета се запазва, ако се поставят в полиетиленови торбички, от които излишният въздух се изкарва чрез притискане и плътно се завързват с канап.
Преди употреба капачките се изтриват с чиста кърпа, измиват се с гореща вода, в която се прибавя малко сода бикарбонат, заливат се с кипяща вода и след това се поставят каучуковите им пръстенчета.