Аерозолите, дали те са дезодоранти или лекарства, пяна за бръснене или лак за коса, политура за мебели или препарати против вредни насекоми, представляват течност под налягане в метални опаковки с вентил за пръскане. Те са практични, гарантират чистота и са винаги готови за употреба. Но твърде лесно тези, залели целият свят пулверизатори, могат да се превърнат в опасни „бомби". Ето основните правила за употребата им.
- Не се опитвайте да ги отваряте, за да разберете „какво има в тях".
- Не оставяйте аерозолния флакон на топло. Лятно време най-неподходящото място за него е под арматурното табло на колата, а зимно време - близо до печката или радиатора.
- Не пръскайте никога с аерозол срещу открит пламък - ръцете ви внезапно може да се окаже огнепръскачка. Не забравяйте, че огънчето на цигарата развива твърде висока температура.
- Стари ръждясали аерозолни флакончета трябва да се хвърлят, дори и ако в тях се съдържа още течност. Ръждата разяжда металната обвивка и тя не може да издържи на го-лямото налягане.
- Когато пътувате в самолет, носете аерозолния флакон в ръчния си багаж. В багажното отделение на самолета ат-мосферното налягане се променя и той може да експлодира.
- Когато аерозолът се изчерпи, натискайте вентила, докато целият газ излезе от флакона и едва тогава го хвърлете. В никакъв случай не го хвърляйте в печката!