След превързването на пъпната връв нейният остатък остава свеж само в първите 1-2 дни. През тези два дни вие едва ли ще го видите, още повече че той е превързан с марлена шапчица. През следващите дни пъпният остатък изсъхва и към края на първата седмица, когато вие с новороденото напускате родилния дом, той може вече да е паднал. Ако това още не е станало, то той ще падне в първите дни след пристигането ви вкъщи, рядко по-късно. Щом няма зачервяване на кожата около пъпния остатък и не забелязвате отделяне на гноевидна материя, дочакайте спокойно падането му.
Докато пъпният остатък още не е паднал, както вече бе споменато по-горе, предпочитайте да къпете бебето чрез поливане, без да го потапяте във ваничката с вода. Понякога може да забележите следи от засъхнала кръв по кожата около пъпчето или 1 пък капчица кръв, попила върху пелената. И това не заслужава тревога, щом няма значително подмокряне на пелената от прясна кръв. Може да видите, че пъпният остатък се държи само на малка нишка. Не го дърпайте, нито пък се захващайте да го отрязвате. Още ден-два и той сам ще падне. Не забравяйте обаче след всяко къпане да подсушавате пъпния остатък с памуче, натопено в спирт.
След падането на пъпния остатък остава малка раничка, която заздравява за няколко дни, рядко по-късно. И сега може да видите малко кърваво петънце на пелената. Необичайно е обаче от пъпната раничка да се отделя гной или пък обилно количество течност. Ако установите такова нещо, заведете бебето при лекар.
Пъпната раничка не изисква особени грижи. Добре е все още да я пазите суха при къпането. Но ако я намокрите, то преди повиването я подсушете с памуче със спирт. Ако лекарят ви е предписал някаква дезинфекционна пудра за пъпна раничка, използвайте я. Превръзки на раничката не са необходими, защото подмокрянето на превръзката от урината пречи на заздравяването. Много рядко пъпната раничка заздравява с известно закъснение вследствие гранулом на пъпчето. То трябва да се види от лекар, който ще предприеме съответни грижи за това невинно заболяване. Към лекар трябва да се отнесете и когато забележите други необичайни прояви от страна на пъпчето.