Тези инфекции са чести в детската възраст. Причиняват се от бактерии и много рядко от вируси. Инфекцията може да засегне отделни части на пикочната система (пикочен канал, пикочен мехур, пикочопроводи, бъбречно легенче). Когато във възпалителния процес е въвлечен и бъбречният паренхим, се говори за пиелонефрит.
Предразполагащи фактори са неправилното хранене, недобрата хигиена на външните пикочно-полови органи, вродените аномалии на пикочните пътища, вкарването на чужди тела в пикочния канал или проникване на острици (дребни глисти) в тази област. У по-големите момичета може да играят роля мастурбацията и преждевременният полов живот. Наличието на камъни в пикочните пътища също предразполага към често повтарящи се инфекции. Всички тези предразполагащи фактори затрудняват оттичането на урината и създават условия за развитие на бактерии в нея. Инфекцията най-често възхожда от по-долните към по-горните пикочни пътища.
Болестните прояви са различни в зависимост от разположението на инфекцията. Когато е засегнат пикочният мехур (цистит) и съседните на него части от пикочните пътища, децата се оплакват от чести и болезнени позиви за уриниране, неволни напикавания, коремни болки и болезненост в областта на пикочния мехур. Температурата нерядко е повишена. При изследване на урината в нея се откриват много бели и червени кръвни клетки. При т.нар. хеморагичен цистит, който се причинява от вируси (аденовируси), уринирането е често и затруднено, а урината е видимо кървава. Този цистит, който по-често се среща при момиче-тата, оздравява за няколко дни, рядко за 1-2 седмици, без да оставя след себе си някакви последици.
Болестните прояви при инфекциите на горните пикочни пътища и при пиелонефрита понякога настъпват остро. Температурата се повишава, детето се чувства отпаднало и може да се оплаква от болки в кръста или от коремни болки. Апетитът е намален. Понякога има и повръщане. В кърмаческата и ранната детска възраст на преден план стоят засягането на общото състояние, продължителната, но не много висока температура, а също така неувеличението на телесната маса, неспокойствието и честите стомашно-чревни разстройства. Много по-рядко се среща болезнено и често уриниране.
Не трябва обаче да се забравя, че в редица случаи инфекциите на пикочните пътища може да протичат без ясно доловими болестни прояви. И оттук голямото значение на решаващите за диагнозата изследвания на урината, които трябва да се направят по указание на домашния лекар.