За установяване и доказване на алкално действaщи вещества (сода каустик, калцирана сода, сода бикарбонат, разтвор от гасена вар и др.) и на различни киселини се използват т.нар. индикаторни хартии, каквито са:
1. Лакмусова червена и синя хартия.
Продават се в аптеките или в специализираните магазини за химикали.
Червената лакмусова хартия в алкална (основна) среда се обагря в синьо.
Синята лакмусова хартия се обагря в червено.
Ако липсват лакмусови хартийки, такива можете да си приготвите сами по следния начин:
а. От червено зеле. Нарязва се на тънки резенчета червено зеле, залива се с дестилирана вода, в която е прибавен малко чист спирт, и се оставя да престои 24 часа. След това разтворът се отлива в чаша и в него се поставят лентички от филтърна хартия (1 x 5 см). След 2 - 3 мин. лентичките се изваждат. Сушат се в тъмна стая, в която няма прах или изпарения от киселини и амоняк. Съхраняват се в плътно затворени кутия или в бурканчета от детски храни.
б. От червен или виолетов божур. Листа от цвета на божура (25 г) се накисват в продължение на 2-3 часа в затворен стъклен съд с 50 куб.см ацетон. Извлекът се отлива в чаша, в която се пускат лентички от филтърна хартия. След 2 мин. лентичките се изваждат и се сушат на тъмно. Съхраняват се добре затворени. От действието на киселини червено-виолетовите лентички запазват червения си цвят, а от действието на алкални разтвори най-напред посиняват, а след това стават жълти.
2. Фенолфталеинова хартия.
Един грам фенолфталеин (купува се от аптеките) се разтваря в 100 куб.см 95 %-ен чист спирт и 100куб.см дестилирана вода. Лентичките от филтърна хартия, напоени с този разтвор, се изсушават. Съхраняват се добре затворени. От действието на алкални разтвори те почервеняват, а от действието на разтвори на киселини остават бели или ако са оцветени розово-червено, наново стават безцветни (бели).
3. Хартия за определяне на положителния и отрицателния полюс на електрически батерии, акумулатори и др.
Приготвят се два разтвора:
а. Един грам фенолфталеин се разтваря в 100 куб.см 95 %-ен чист спирт.
б. Пет грама чиста готварска сол се разтварят в 100 куб.см дестилирана,
дъждовна или снежна вода (а също и вода, получена от размразяването на
хладилника).
В шише от тъмно стъкло (бирена бутилка) се смесват по 50 г от двата разтвора. Сместа се разбърква и се държи на тъмно. В така приготвената смес се напоява нарязана на лентички филтърна хартия, която след изсушаване се пази в добре затворени бурканчета от детски храни.
Преди употреба хартията се навлажнява с мека вода и върху нея на разстояние около 2-3 см един от друг се допират два проводника, скачени съответно с двата електрода на батерията или акумулатора. Мястото на допирането на проводника, свързан с отрицателния полюс (-), се оцветява в малиново-червен цвят, който се дължи на образувалата се натриева основа (фенолфталеинът в алкална среда се оцветява малиново-червено).