Измененията на езика нерядко биват вродени състояния — например т. нар. географски език (със своеобразни петна, напомнящи острови на географска карта), скротален език (с дълбоко нарязана повърхност) и др. По-важни са придобитите изменения на езика, тъй като те са често ранна изява на редица вътрешни заболявания. Твърде честа находка е сухият език. Той се наблюдава при остри инфекции, повишена температура, загуба на течности (изобилни диарии и повръщане) и бъбречна недостатъчност. Облагането на езика може да бъде различно изявено — от тънка млечна пелена до дебела, трудно отстранима мръснокафява покривка. Често то е свързано с неприятна миризма от устата. В някои случаи може да се наблюдават изменения в цвета на езика. Познат е напр. малиновият език при скарлатината. Зачервяване и изглаждане на езика (лъскав, лакиран език) се наблюдава при недоимък на витамини от групата В, при пелагра, злокачествено малокръвие, недоимък на желязо, хронични диарии, употреба на антибиотици и сулфонамиди. Изглаждането на езика обикновено се съпровожда с нарушение на вкуса и неприятно парене. Уголемен език, който понякога едва се побира в устата и е с характерни отпечатъци от зъбите по ръбовете, се наблюдава при хроничен гастрит, употреба на медикаменти (напр. някои противоепилептични средства) и най-често при микседем (намалена или липсваща функция на щитовидната жлеза). В някои случаи върху езика се образуват единични или множествени силно болезнени язвички с характерно зачервени краища. У много болни измененията на езика се съчетават с изменения по лигавата ципа на устата и венците.
Поради честотата и значението на измененията на езика те се описват отделно при заболяване на храносмилателната система. Отдавна се знае, че езикът е огледало на стомаха. При остър гастрит често се наблюдава обложен език, лош вкус и дъх в устата. Обикновено при хроничен гастрит езикът е различно обложен, но може да бъде изгладен, сух и зачервен. Плътно, зловонно облагане на езика се наблюдава при рак на стомаха и при стеснение на пилора на стомаха. У много болни след резекция на стомаха езикът се атрофира, изглажда и зачервява. При заболявания на червата, протичащи с диария, често се наблюдава обложен и сух език; не са редки обаче и случаите с изглаждане, зачервяване и атрофия на езика. При запек езикът се облага с лек белезникав налеп, който е най-силно изявен в средата на езика. Страничните части са свободни и зачервени.
Отдавна е познат т. нар. чернодробен език. Той се наблюдава при някои хронични чернодробни заболявания — най-често при чернодробна цироза. Езикът е зачервен, изгладен, намален по обем.